Pozor na vesnické boháče a spekulanty!

Pozor na vesnické boháče a spekulanty! zdroj: Česká televize

8. 8. 2011, 8:21 | Jakub Hájek

stalo se 8. srpna 1951 50. léta

Moravské Budějovice – Vláda naší republiky učinila nedávno rázná opatření proti rušitelům a škůdcům veřejného zásobování.

Tito nepřátelé republiky a spekulanti ve své zášti proti úspěšnému budování socialismu sahají přímo k rafinovaným prostředkům. Ve svých způsobech a prostředcích, jak škodit našemu lidu, jsou nevybíraví.

Vesnický boháč František Macálka z Velkého Dešova u Moravských Budějovic chtěl rovněž vydělat a bohatnout na dodávkách řepky. Zmíněný boháč má 21,40 ha půdy a celkový předpis dodávky řepky 3,54 q. K velkému údivu zaměstnanců Hospodářského družstva v Třebelovicích, dodal však 5 q ačkoliv je znám jako špatný plnič dodávek.

Prohlédli proto blíže dodávky řepky a zjistili, že byla doplněna pískem a hlínou. Poněvadž 1 kg řepky, dodaný nad smluvní závazek se platí o 90 haléřů navíc (výkupní cena řepky je 8,80 Kčs za 1 kg) chtěl tento spekulant ošidit stát o 1 416,20 Kčs.

Jenže pan Macálka se přepočítal. Zaměstnanci Hospodářského družstva již znají podobné spekulanty, a proto odhalili tohoto škůdce a učinili na něho trestní oznámení.

František Vedra
děl. dop. RP.
Hospodářské družstvo
Moravské Budějovice

Rudé Právo, 8. 8. 1951, str. 3

Zdroj: Rudé Právo – Archiv.ucl.cas.cz

Témata: komunismus, podvod

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 7. 3. 2021, včera měl(a) svátek Miroslav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt