Řidiči autobusů svobody zatčeni za narušování míru

Řidiči autobusů svobody zatčeni za narušování míru zdroj: LIFE.com

24. 5. 2011, 12:34 | jaroslavpoks

stalo se 24. května 1961 60. léta

Jackson, Mississippi – Vývoj neoficiální války mezi americkými bělochy a afroameričany se nečekaně zvrátil. Po zesilujících výkřicích proti rasové segregaci utrpěli dnes aktivisté tvrdou ránu, a to když takzvaní Freedom riders byli zatčeni vedle několika přestupků především za narušování lokální segregace a věřejného pořádku.

Jako Freedom riders si říkají aktivisté za lidská práva, kteří vypravují autobusy plné lidí do americkcýh států, kde jsou lidé od sebe odděleni podle barvy pleti. Chtějí tak otestovat rozhodnotí Boynton v. Virginia Nejvyššího soudu Spojených států amerických z 5. prosince 1960. Soudci tehdy zaručili všem vněstátním (počítaje jednotlivé státy v USA) turistům volný pohyb v rámci rasové segregace.

Freedom riders ale svými „zájezdy“ jen dráždili hada bosou nohou. Během převozu dalších osob odlišného původu než osob v konečné destinaci byli dnes zatčeni řidiči těchto autobusů společně s dalšími pořadateli, zatímco cestující byli deportování zpět. Nyní obžalované čeká soud, který jim může vyměřit až dvacetileté vězení.

Zdroj: Freedomridersfoundation.org, Cbsnews.com, Wikipedia.org

Témata: autobus, segregace

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 30. 9. 2020, včera měl(a) svátek Michal

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt