Tragédie: Prezident Spojených států byl při návštěvě Dallasu zastřelen

Tragédie: Prezident Spojených států byl při návštěvě Dallasu zastřelen zdroj: WikiVisual.com

22. 11. 2010, 8:49 | Matěj Malecha

stalo se 22. listopadu 1963 60. léta

Dallas – Během dnešní návštěvy texaského Dallasu byl na amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho spáchán atentát. Během slavnostního průjezdu městem byl při jízdě po Elm Street smrtelně raněn střelou z ostřelovací pušky.

Díky bleskové reakci FBI byl střelec dopaden takřka okamžitě. Je jím Lee Harvey Oswald. Ten se však dosud nepřiznal.

Podle vyšetřovatelů střílel Oswald z místního skladu knih, přesněji z pátého patra. Střelnou zbraní je Mannlicher-Carcano ráže 6,5 mm. Celkem na prezidenta vypálil tři rány, přičemž první kulka minula svůj cíl, druhá zasáhla Kenedyho do zad a třetí, poslední a smrtelná, ho zasáhla do hlavy. Jeho žena, sedící v tu dobu vedle něj v autě, zasažena nebyla.

Upozornění: Video obsahuje autentické záběry atentátu

Důvod atentátu zatím není jasný ani není zřejmé, zdali Oswald střílel v rámci spiknutí či sám za sebe. Pohřeb se bude konat 25. listopadu ve Washingtonském Kapitolu.

Křištálová kouleVěštecká koule

Atentát nebude nikdy plně vyřešen ani uspokojivě vysvětlen. Později se objeví teorie, podle níž měl padnout dvojnásobný počet výstřelů. Také počet střelců bude určen na dva až tři.

S přibývajícími důkazy se začne vytvářet několik konspiračních teorií, včetně možnosti spiknutí. Ve verzi spiknutí se bude nejčastěji uvažovat o akci tehdejších mafiánských bossů, pro které se J. F. Kennedy stal nebezpečný.

Proces s oficiálním vrahem – Leem Harveym Oswaldem – nebude nikdy ukončen, protže Oswald bude zastřelen 24. listopadu Jacobem Rubinsteinem, majitelem místního nočního klubu.

Celá událost bude značně zamotaná. Na povrch se dostane několik zásadních pochybení ze strany organizátorů slavnostního průjezdu. Za největší chybu bude označena nelogičnost trasy, která byla vedena místy, kde úhel zatáčky dosáhl 120°, zatímco dle zásad plánování událostí, na kterých se budou účastnit vysoce postavení činitelé, by zatáčka neměla přesáhnout úhel 90°, aby nedocházelo k přílišné ztrátě rychlosti.

Zdroj: Wikipedia.org, johnfkennedy.ic.cz, 21stoleti.cz

Témata: atentáty, prezident, vražda

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 1. 12. 2020, včera měl(a) svátek Ondřej

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt