V USA proběhla první poprava na elektrickém křesle, podle svědků byla velmi brutální

V USA proběhla první poprava na elektrickém křesle, podle svědků byla velmi brutální zdroj: Wikipedia.org

6. 8. 2012, 17:44 | Tadeáš Sedláček

stalo se 6. srpna 1890 19. stol.

Auburn – V šest hodin ráno místního času byl v americké věznici Auburn ve státě New York popraven William Kemmler. Ten 29. března loňského roku zavraždil svou ženu Tillie Ziegler.

Následně byl odsouzen k smrti. Jako prostředek potrestání bylo poprvé v historii zvoleno elektrické křeslo. To vynalezl a nechal si patentovat Edwin Davis, který ho také v průběhu popravy obsluhoval.

Proti této popravě protestoval George Westinghouse, zastánce střídavého proudu, který se obával, že tato poprava zmanipuluje veřejnost ve prospěch stejnosměrného proudu, který je propagován Thomasem Edisonem.

Samotná poprava probíhala podle očitých svědků velice brutálním způsobem. Původní nastavené napětí bylo příliš nízké pro usmrcení, a tak byly vězni způsobeny akorát těžké popáleniny.

Podruhé nastavil David napětí 2000 voltů, než se však generátor nabil, vězeň velice dlouho trpěl. Druhý pokus trval přibližně minutu a „místnost naplnil puch spáleného masa“. Po jedné minutě byl vězeň konečně po smrti.

Proběhnuvší pokus můžeme vnímat nejen jako kudlu do zad humánnosti, ale také jako triumf Thomase Edisona, který chtěl dokázat brutalitu střídavého proudu.

Křištálová kouleVěštecká koule

I přesto, že se střídavý proud začne používat jako “pohon” elektrických křesel, postupně si získá popularitu v amerických domácnostech, ze kterých vytlačí Edisonův stejnosměrný. Popravy na elektrickém křesle se natrvalo uchytí v právních pořádcích některých amerických států.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: poprava, Spojené státy americké, USA

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 17. 1. 2020, včera měl(a) svátek Ctirad

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt