Velký požár v Londýně skončil, začalo sčítání škod

Velký požár v Londýně skončil, začalo sčítání škod zdroj: Luminarium.org

5. 9. 2012, 17:00 | Tadeáš Sedláček

stalo se 5. září 1666 starší

Londýn – Takovou katastrofu už anglické hlavní město Londýn dlouho nepamatuje. To, co začalo před třemi dny v Pudding Lane a vypadalo jako neškodný lokální požár, přerostlo během několika hodin v obrovský živel, ničící desítky ulic.

Dnes však byly domy na okraji požáru odstřeleny, čímž bylo zabráněno šíření požáru. Zároveň začal foukat silný vítr, čímž se dostal oheň konečně pod kontrolu.

Na rozdíl od mnoha podobných událostí, které známe z historie, u této známe viníka. Nebojme se ukázat prstem na Thomase Farrynora, osobního pekaře krále Karla II. Ten ve svém domě na již zmíněné Pudding Lane zapomněl večer uhasit oheň v peci a šel spát.

Poté přeskočilo několik jisker na vedle ležící dříví a během několika vteřin byl celý dům v plamenech. Farrynor stačil utéci, jeho hospodyně však takové štěstí neměla a stala se tak první obětí velkého požáru.

Do hodiny byl o požáru uvědoměn londýnský starosta, avšak ten však živlu nevěnoval velkou pozornost. Šíření požáru navíc umožnil materiál, ze kterého byly postaveny domy a silný vítr. Momentálně probíhá sčítání škod, jisté je zatím pouze to, že o střechu nad hlavou přišlo na sto tisíc lidí. Zničen byl také dům Páně, katedrála svatého Petra.

Křištálová kouleVěštecká koule

Po odklizení trosek začne výstavba nového Londýna. Tou bude pověřen architekt Christopher Wren. Nové domy budou stavěny z nehořlavých materiálů a značná zlepšení budou provázet i výstavbu nové kanalisace.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: Anglie, Londýn, oheň, požár, Spojené království

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 20. 10. 2020, včera měl(a) svátek Michaela

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt