Videopirátství ohrožuje Česko, policii ale zřejmě nezajímá

Videopirátství ohrožuje Česko, policii ale zřejmě nezajímá zdroj: Apcmag.com

13. 6. 2012, 18:49 | Jakub Hájek

stalo se 13. června 1994 90. léta

Praha – S přístupem policie k řešení masově rozšířeného nelegálního kopírování videokazet, takzvaného videopirátství, jsou velice nespokojeni představitelé České protipirátské unie.

Její ředitelka Alena Kinclová uvedla, že v mnoha případech policie odmítá proti pirátům zakročit.

„Hlavním důvodem je zcela jistě korupce, podle našich zkušeností se to týká zejména policistů z Prahy 7, kteří mají mimo jié na starosti pověstnou burzu na stadióně Sparty a na Výstavišti,“ řekla dále Kinclová.

„Často se snažíme policisty přivést přímo k místu, kde k nelegálnímu kopírování videokazet dochází. V mnoha případech je přístup policie naprosto laxní a pasivní.“

Nedostatečné tresty pro piráty

V České republice bylo dosud zahájeno osm set trestních stíhání, pročemž sto jich bylo ukončeno rozsudkem. Ve většině případů bývají usvědčení piráti odsouzeni nejvýše na osm měsíců odnění svobody podmíněne nebo k úhradě pokuty asi čtyřict tisíc korun.

Kinclová řekla, že tato rozhodnutí jsou směšná, protože zákon o ochraně autorských práv umožňuje uložit až dva roky odnění svobody a výše případných pokut není omezena.

Videopirátství využívají teroristé

Čtyřicet procent videokazet na tuzemském trhou jsou nelegálně pořízené kopie a oprávnění distributoři ročně ztrácejí okolo sto dvaceti milionů korun. Pirátství se rozšířilo hlavně v Praze, kde v posledním půl roce dospělo do formy organizovaného zločinu.

Že je videopirátství propojeno s organizovaným zločinem, potvrdil i Tim Kuik, ředitel Americké filmové exportní asociace. „Například Irská republikánská armáda využívá videopirátství k získání prostředků na nákup bomb.“

Ještě donedávna měli videopiráti nabízené videokazet vyložené na stáncích, v současné době se však velice rychle rozšířil bezpečnější způsob prodeje. Prodavači místo kazet nabízejí katalogy, z kterých si zákazník může vybrat. Ceny nelegálních kopií kazet se pohybují mezi 200 až 300 korunami a jsu poměrně lehce rozezntelné od originálních.

Jurský park na stáncích už před premiérou

Získat a uvést na černý trh videokazetu s flmem, který ještě nebyl uveden ani do kin, je často pro černé prodejce prestižní záležistostí. Tyto kopie většinou natáčení kamerou během promítání převážně v německých kinech.

„Například na čtyřicet nelegálních kopií Jurského parku obíhalo trh už před jeho uvedením,“ řekl Petr Hájek z Hollywood Classic Entertainment.

Česká protipirátská unie

Česká protipirátská unie (ČPU) byla založena v roce 1992 za účelem ochrany autorského práva a práv souvisejících s právem autorským k audiovizuálním dílům a potírání všech forem pirátství v oblasti výroby, dovozu a šíření audiovizuálních děl. ČPU se konstituovala z Protipirátské sekce Unie videodistributorů, která vyvíjela protipirátské aktivity v oblasti audiovize již od počátku 90. let.

Činnost ČPU spočívá především v ochraně autorských práv k filmovým dílům, sledování a analýze informací týkajících se autorských práv, přípravě právních kroků proti jejich porušování, spolupráci s orgány činnými v trestním řízení a ostatními institucemi a spolupráci na přípravě nových právních předpisů.

ČPU sdružuje filmové a home video distributory a poskytovatele kabelového a televizního vysílání. Na činnosti ČPU se podílí též protipirátské oddělení mezinárodní organizace Motion Picture Association a čestným členem ČPU je Národní filmový archiv.

Zdroj: MF Dnes, 13. června 1994; CPUfilm.cz

Témata: film, pirátství

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 8. 2020, včera měl(a) svátek Alena

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt