Vražedkyně Olga Hepnarová byla dnes popravena

Vražedkyně Olga Hepnarová byla dnes popravena zdroj: Blog.veruce.cz

12. 3. 2012, 14:22 | Sylva Burgertová

stalo se 12. března 1975 70. léta

Praha – Stalo se tak dnes v ranních hodinách v Pankrácké věznici. Zprvu klidná Hepnarová v blízkosti smrti dostala strach, začala klást fyzický odpor a na popraviště musela být dovlečena pomocníky.

Olga Hepnarová byla odsouzena loňského dubna za svůj úmyslý krutý čin, kdy 10. července 1973 vjela na tramvajový ostrůvek v Praze 7 a usmrtila 8 lidí.

Narodila se v červnu roku 1951 do dobře situované rodiny bankovního úředníka a zubařky. Zprvu prožívala obyčejné dětství až později začala býti uzavřená, ukřivděná vůči rodině i okolí. Ve svých 13 letech se pokusila o sebevraždu otravou léky, a poté se rok léčila v psychiatrické léčebně.

Svůj čin plánovala dopředu, dva roky navštěvovala brannou organizaci Svazarm, aby získala zbrojní průkaz. Nakonec se, ale rozhodla pro jinou variantu a jako řidička pražských komunikací si vypůjčila nákladní automobil Praga RN. Hledala místo, které bude mírně z kopce a do úvahy vzala také nízký patník.

Nakonec se rozhodla pro zastávku na třídě Obránců míru, kde v té době čekalo asi 25 lidí. Tu si také předtím už objela, ale čekala až tam bude více lidí:

„V tom okamžiku jsem se rozhodla, že právě teď to provedu. Strhla jsem řízení doprava na chodník, zde jsem řízení vyrovnala a jela jsem po chodníku, vjela jsem do hloučku lidí a přejížděla je,“ jak doznala ve své výpovědi.

Tři lidé byli mrtví na místě, dalších pět jich zemřelo později v nemocnici. Šest lidí zranila těžce a šest lehce. Aby její čin nebyl označován za projev duševní nevyrovnanosti, poslala předem do novin dopis ve kterém píše:

„Vážení, prosím, abyste přijali tento list jako dokument. Byl napsán na obranu proti případnému znevážení mého činu, také jako poukázání na to, že jsem člověk pohybující se dosud v mezích duševní normy…“

Odsouzena byla dle paragrafu 219, sama Hepnarová rozsudek přijala s tím, že se smrti nebojí. Její matka však podala odvolání, ale Nejvyšší soud ČSSR rozsudek pouze potvrdil. Zaslala ještě prosbu o milost pro svou dceru, i tu, ale prezident Gustav Husák 3. března zamítnul.

Křištálová kouleVěštecká koule

Olga Hepnarová vejde do dějin jako poslední popravená žena v Československu, trest smrti bude zrušen roce 1990.

Zdroj: Priatelom.szm.com

Témata: Olga Hepnarová, poprava, vrah

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Doporučuji dopis co napsala

  Luboš, 14. 3. 2012 10:41

  Reagovat

  Doporučuji dopis co napsala v 15 letech. Hustá sonda do jejího myšlení..
  http://www.pantharei.estranky.cz/clanky/lekari-a-olga-hepnarova.html

  • Tak jsem si ten

   Victor, 6. 1. 2016 8:55

   Reagovat

   Tak jsem si ten dopis přečetl,ale i mnoho dalších věcí o ní.Sakra,ona byla neštastná.A že měla psychickou chorobu je jisté.Tet se dívám,že to je starý příspěvek,tak nic.

 • Je mi jí tak

  Maya, 1. 5. 2012 8:55

  Reagovat

  Je mi jí tak líto..

 • ...Chladná matka (zubařka)

  Erik, 25. 6. 2014 16:11

  Reagovat

  …Chladná matka (zubařka) , jakoby bez citu…Otec bankovní úředník…Za komoušů dobré karierní místa a posty , jež si lidé , kteří jich dosáhli úpěnlivě střežili víc než všechno ostatní…Tak nějak mi připadá , že to hlavní co mnělo na život Olgy destruktivní vliv byla zřejmě naprostá absence rodičovské lásky.

 • Chlad v rodině ,

  Erik, 26. 6. 2014 16:04

  Reagovat

  Chlad v rodině , pokusy o sebevraždu , léčba v blázinci…tehdejší komunistická doba tyto fakta rozhodně nikdy nebrala s pochopením , ale spíše s jakýmsi společenským lynčem a odmítáním . Tuplem ve škole mezi dětmi to bývalo markantnější.

  • Za komoušů kdepak jaká

   Wilhelm Schultze, 1. 7. 2017 14:29

   Reagovat

   Za komoušů kdepak jaká lítost,

 • Olga především vinila za

  Erik, 31. 12. 2014 21:07

  Reagovat

  Olga především vinila za svůj nezdařený život společnost , ale sebe v tom jaksi opomíjela . Chyba se vždycky lépe hledá u druhých nežli u sebe a vždycky se lépe vlastní prohry svádí na druhé kolem . Pravdou je , že nikdo na tomto světě nejsme absolutně bez viny , každý si neseme nějaké to provinění proti sobě i proti druhým . Lidé jsou v jádru velmi sobečtí a egoističtí , rádi zraňují druhé a rádi je také i ponižují , aby sami pak měli u sebe ten pocit , že jsou lepší . Znamená to , že chtějí ty druhé většinou vidět v tom horším světle a tím sami sobě dávají pocit toho lepšího jedince . Dělají to tak mnozí , ale je to špatnost a zlo na druhých – tedy především zbabělost podívat se sobě do vlastních očí . Olga nebyla bez viny , ale ani ta “společnost” nebyla a není bez viny. Všichni se více , či méně proviňujeme jeden na druhém , ale i sami na sobě . Důležité je však objevit skutečnou Pravdu , cestu a život a bojovat za to jako lev – nevzdat se . Ne tu “vlastní” pravdu a názory – to je k ničemu a jalové , ale tu skutečnou Pravdu . Je jen jedna Pravda a ta se poznává srdcem .

Čtvrtek 3. 12. 2020, včera měl(a) svátek Blanka

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt