Vynesen rozsudek nad iniciátory výtržností na Václavském náměstí

Vynesen rozsudek nad iniciátory výtržností na Václavském náměstí zdroj: SXC.hu

23. 2. 2013, 19:49 | Tomáš Starý

stalo se 23. února 1989 80. léta

Praha – Obvodní soud pro Prahu 2 vynesl v pátek večer rozsudek nad iniciátory protispolečenského vystoupení v Praze, jež se konalo 16. ledna.

Dva dny probíhalo líčení s obžalovanými Janou Petrovou, Otakarem Veverkou, Davidem Němcem, Stanislavem Pencem, Petrem Placákem, Janou Sternovou a RNDr. Alexandrem Vondrou.

Soud prokázal, že obžalovaní byli seznámeni s rozhodnutím ONV v Praze 1 o zákazu konání veřejného shromáždění označovaného jako tzv. vzpomínkový akt na Václavském náměstí 15. ledna. Přesto přišli následující den k soše sv. Václava a svým jednáním způsobili, že došlo ke shromáždění většího počtu osob a tím k narušení veřejného pořádku a bránění normálnímu provozu v horní části Václavského náměstí.

Jana Petrová a Otakar Veverka v té době slovně urážlivými výroky napadli zakročující příslušníky VB. K obnovení veřejného pořádku musela později nastoupit jednotka Veřejné bezpečnosti.

Jednání soudu bylo složité. Jeho snahou bylo objektivně zjistit průběh událostí, ověřit, zda obžalovaní byli skutečně iniciátory protispolečenského shromáždění. Vyslechli proto jak obžalované, tak i třináct svědků. Soud došel k závěru, že na základe důkazů lze spravedlivě rozhodnout. Deset minut po jedenadvacáté hodině všichni přítomní vyslechli rozsudek.

Rozsudek

Obžalovaní Jana Petrová, Otakar Veverka, David Němec a Jana Sternová spáchali trestný čin výtržnictví podle § 202 odst. 1 trestního zákona. Jana Petrová a Otakar Veverka navíc i trestný čin útoku na veřejného činitele podle § 156 odstavce 2 trestního zákona.

Soud dále konstatoval, že obžalovaní Stanislav Penc, Petr Placák a RNDr. Alexandr Vondra spáchali přečin proti veřejnému pořádku podle § 6 písmeno a) zákona č. 150/1969 Sb. Proto byli odsouzeni:

Jana Petrová k úhrnému trestu odnětí svobody na devět měsíců nepodmíněně v první nápravně výchovné skupině, O. Veverka k trestu odnětí svobody na 12 měsíců nepodmíněně ve druhé nápravně výchovné skupině (byl v posledních deseti letech trestán pro úmyslný trestný čin), David Němec k trestu odnětí svobody na šest měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu tří let a k peněžitému trestu 4 000 Kčs ( pro případ zmaření výkonu peněžitého restu byl uložen trest odnětí svobody na jeden měsíc), Stanislav Penc k trestu odnětí svobody na dva měsíce s podmíněným odkladem na zkušební dobu dvou let a peněžitému trestu 2500 Kčs (v případě zmaření výkonu tohoto trestu byl uložen náhradní – odnětí svobody na jeden měsíc), shodný trest byl uložen i Petru Placákovi a RNDr. Alexandru Vondrovi. Jana Sternová pak byla odsouzena k trestu odnětí svobody na čtyři měsíce s podmíněným odkladem na zkušební dobu jednoho roku.

O průběh líčení měly velký zájem západní sdělovací prostředky. To se ostatně dalo očekávat. Ne všichni mohli být v jednací síni, ale informace jim „obětavě“ poskytovali různí zprostředkovatelé.

Soud se zabýval pouze fakty a na základě našich zákonů rozhodoval. Nikdo z odsouzených až na Janu Petrovou, která se odvolala, se k rozsudku nevyjádřil. Rovněž prokurátor se odvolal. Rozsudek dosud nenabyl právní moci,

Křištálová kouleVěštecká koule

O dvacet let později dokonají to, v čem jim VB zabránila. Petr Placák, Stanislav Penc, David Němec, Marek Ptáček, Dana Němcová a Jana Petrová v roce 2009 uctí památku Jana Palacha položením květin u pomníku sv. Václava. V roce 2013 se u pomníku znovu setkají, a to i s Alexandrem Vondrou, a současně podpoří protesty studentů proti tomu, aby místa radních pro školství v některých krajích obsadili zástupci KSČM.

„Nemohu zapomenout na zesnulou Jana Sternovou, která ve svých sedmdesáti letech za sebou měla koncentrační tábor a výslechy na gestapu. Po zatčení nám cestou ke komunistickým vyšetřovatelům rozdávala cigarety,“ bude vzpomínat Placák.

Zdroj: archiv.ucl.cas.cz, www.tyden.cz, aktualne.centrum.cz

Témata: Alexandr Vondra, demonstrace, Jan Palach, soud

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 5. 3. 2021, včera měl(a) svátek Stela

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt