stalo se 14. května 1855 19. stol.
Praha – Spisovatelka Božena Němcová vydala dlouho očekávanou novelu s podtitulem Obrazy z venkovského života.
Němcová psala Babičku ve velmi těžkém životním období, kdy navždy ztratila svého milovaného syna Hynka, nejstaršího ze svých čtyř dětí. Jako by se chtěla vypsat z přetěžké bolesti, utéci od myšlenek, které ji trýznily.
„Po Hynkové smrti, když na mne všechny těžkosti, choroba, zármutek, bída, klam v lidech, jež jsem za přáteli držela, — vše to když na mne doráželo a mysl moji tížilo, našla jsem v spisech svých listek, na němž poznamenán byl plán k „babičce“ již od tří let. Čtu, s větším a větším zalíbením, a jako nějaká fata morgana začne tu přede mnou vystupovat luzný obraz malého údolíčka, do nejmenších podrobností, a v něm tichá domácnost Proškovic rodiny, v níž babička hlavní osobou,“ řekla Neaktualitám spisovatelka. „Nemohu to ani povědít, jak mne tenkráte vzpomínka ta, unášejíc mne z trudu života do utěšených dob mládí, umírnila, potěšila,“ dodala.
Dílo Babička je typickým obrazem venkovského života. Návraty do Uher, kde střídavě žila, cestování na Moravu a také Slovensko, kde sbírala podklady o zvycích, kultuře a jazyce tamějšího venkovského lidu a kam se pak opakovaně vracela. To vše emotivně do díla zakomponovala.
Kniha je hlavně vzpomínkou na šťastné dětství prožité v ratibořickém údolí. Vzpomínky na Staré Bělidlo, kde babička, jako hlavní postava tohoto díla, s rodinou Proškovic žila.
Babička je moudrá a laskavá žena, oplývající kladnými vlastnostmi. Spisovatelka záměrně postavu babičky zidealizovala a vložila do ní ty nejšlechetnější vlastnosti jako symbol dobra a lásky.

Kniha Babička se dočká dalších vydání, bude přeložena do mnoha jazyků a zařadí se mezi nejslavnější díla. Dočká se i divadelních a filmových zpracování.
Zdroj: Wikipedia.org
Témata: Božena Němcová, kniha, vydání