Božena Němcová vydala Babičku

Božena Němcová vydala Babičku zdroj: Svornost.com

14. 5. 2013, 20:11 | Jiřina Nováková

stalo se 14. května 1855 19. stol.

Praha – Spisovatelka Božena Němcová vydala dlouho očekávanou novelu s podtitulem Obrazy z venkovského života.

Němcová psala Babičku ve velmi těžkém životním období, kdy navždy ztratila svého milovaného syna Hynka, nejstaršího ze svých čtyř dětí. Jako by se chtěla vypsat z přetěžké bolesti, utéci od myšlenek, které ji trýznily.

„Po Hynkové smrti, když na mne všechny těžkosti, choroba, zármutek, bída, klam v lidech, jež jsem za přáteli držela, — vše to když na mne doráželo a mysl moji tížilo, našla jsem v spisech svých listek, na němž poznamenán byl plán k „babičce“ již od tří let. Čtu, s větším a větším zalíbením, a jako nějaká fata morgana začne tu přede mnou vystupovat luzný obraz malého údolíčka, do nejmenších podrobností, a v něm tichá domácnost Proškovic rodiny, v níž babička hlavní osobou,“ řekla Neaktualitám spisovatelka. „Nemohu to ani povědít, jak mne tenkráte vzpomínka ta, unášejíc mne z trudu života do utěšených dob mládí, umírnila, potěšila,“ dodala.

Dílo Babička je typickým obrazem venkovského života. Návraty do Uher, kde střídavě žila, cestování na  Moravu a také Slovensko, kde sbírala podklady o zvycích, kultuře a jazyce tamějšího venkovského lidu a kam se pak opakovaně vracela. To vše emotivně do díla zakomponovala.

Kniha je hlavně vzpomínkou na šťastné dětství prožité v ratibořickém údolí. Vzpomínky na Staré Bělidlo, kde babička, jako hlavní postava tohoto díla, s rodinou Proškovic žila.

Babička je moudrá a laskavá žena, oplývající kladnými vlastnostmi. Spisovatelka záměrně postavu babičky zidealizovala a vložila do ní ty nejšlechetnější vlastnosti jako symbol dobra a lásky.

Křištálová kouleVěštecká koule

Kniha Babička se dočká dalších vydání, bude přeložena do mnoha jazyků a zařadí se mezi nejslavnější díla. Dočká se i divadelních a filmových zpracování.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: Božena Němcová, kniha, vydání

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Na to, v jaké

    epicdobby, 9. 8. 2013 20:47

    Reagovat

    Na to, v jaké blbé situaci byla autorka je tato knížka překvapivě až moc mírumilovná… až na Viktorku a na smrt Babičky, ale to už tak k životu patří

Pátek 16. 4. 2021, včera měl(a) svátek Anastázie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt