Český lev 1995: Ocenění získala slovenská Zahrada, Učitel tance i Jiřina Bohdalová za slaboduchou Fany

Český lev 1995: Ocenění získala slovenská Zahrada, Učitel tance i Jiřina Bohdalová za slaboduchou Fany zdroj: KBXmedia.cz

2. 3. 2013, 17:56 | Jakub Hájek

stalo se 2. března 1996 90. léta

Praha – Slovenský snímek Zahrada, na jehož vzniku se podílely i Česká republika a Francie, potvrdil pověst největšího favorita ve filmové soutěži Český lev 1995.

Poté, co jej Česká filmová a televizní akademie nominovala v jedenácti kategoriích z dvanácti, získal na včerejším slavnostním rozdílení cen celkem pět prestižních sošek: za nejlepší film loňského roku, nejlepší režii, scénář, výtvarnou stránku a za mužský výkon ve vedlejší roli pro Mariána Labudu. Již před tím si odnesla Zahrada mimo jiné Cenu filmových kritiků.

Jirešův Učitel tance s šesti nominacemi obdržel nakonec ceny dvě. Nejvíce zaskočen byl představitel titulní role Martin Dejdar, když měl převzít Českého lva v kategorii mužských výkonů v hlavní roli – Dejdar totiž slavnostní večer zároveň uváděl. Druhou sošku si odnesli zvukaři Učitele tance.

Dvakrát, za hudbu a kameru se prosadil rovněž Golet v údolí nedávno zesnulého režiséra Zeno Dostála. Ženské lvy dostaly Jiřina Bohdalová za hlavní roli ve filmu Fany a Tereza Brodská za vedlejší úlohu ve snímku Má je pomsta.

Fany

Překvapivě bez jediné ceny zůstalo pětkrát nominované Indiánské léto debutujícího režiséra Saši Gedeona, jež vyhrálo loňské Finále.

Za dlouholetý přínos byl odměněn režisér Karel Kachyňa, nejlepším zahraničním dílem se stal Leon a Plyšového lva za nejslabší film oku dostalo Divoké pivo.

Televiznímu dokumentu Zač jsme bojovali udělila akademie novou cenu za audiovizuální počin roku.

Zdroj: MF Dnes, 2. března 1996, str.1

Témata: Český lev, film, Jiřina Bohdalová, Martin Dejdar, ocenění

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 13. 6. 2021, včera měl(a) svátek Antonie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt