Den svatého Valentýna: Do Česka přichází nová tradice, seznamte se

Den svatého Valentýna: Do Česka přichází nová tradice, seznamte se zdroj: SXC.hu

14. 2. 2012, 17:18 | Sylva Burgertová

stalo se 14. února 1995 90. léta

Praha – Říká se, že je americkou komerční obdobou Mezinárodního dne žen, nenechte se zmást, naopak, tato tradice má své kořeny na našem kontinentu.

Teorií o důvodu vzniku, či kdo vůbec byl sv. Valentýn je spousta, všechny ovšem pocházejí z Itálie. První teorií je, že je odvozen od tradice svátku Lupercalia ze Starověkého Říma, při němž bylo zvykem dávat v jeho předvečer lístečky se jmény mladých dívek do tzv. „urny lásky“. Mladí muži poté lístečky tahali, a vyvolená dívka se stávala jejich po celý následující rok.

Romantičtější příběh poukazuje na katolického kněze Valentýna, který žil za vlády Claudia II., krutého císaře, který měl touhu stát se tím nejmocnějším císařem a mít tedy silnou a velkou armádu. Všímal si ale, že jeho vojsku chybí mladí svobodní vojáci, vyložil si to tak, že tito dávají přednost dívkám a svodům mladého života, proto zakázal sňatky. Valentýn však tento zákaz považoval za nesmyslný, vzdoroval těmto nařízením a tajně oddával mladé páry. Jedné noci však Valentýna zajali a Claudius II. jej nechal uvrhnout do žaláře.

Dle legendy mu mladé páry, kterým pomáhal, začali nosit dopisy a dárečky aby mu tímto vyjádřili podporu. I dcera žalářníka jej díky otci navštívila a kněz se do ní zamiloval. Valentýn byl popraven 14. února roku 269 př. n. l. (uvádějí se také roky 270 a 273), své milé zanechal ve vězení vzkaz, ve kterém se jí vyznal a podepsal jej: „Od tvého Valentýna“ – první valentýnka.

Tradici oživil až na počátku 20. století americký prodejce přáníček Walter Scott, který byl na pokraji bankrotu. Díky sv. Valentýnovi jeho společnost do dvou let ztrojnásobila své zisky. Během své kariéry se snažil zavést i jiné významné dny jako například Den velké tmy na počest všech slepců, velké přízně se ovšem nedočkal.

U nás je Den sv. Valentýna znám již pět let, ne všichni jej ale uznávají. Je populární jako svátek všech zamilovaných, můžete však využít tradice jiných evropských kultur kde je tento den například příležitostí pro ženy, aby se nechaly obsluhovat svými muži (Francie) či požádaly své přítele o ruku (Dánsko), Finové potom tento den pojímají jako oslavu přátelství.

Zdroj: Infodomecek.cz

Témata: láska, svátek, tradice, valentýn

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 11. 8. 2020, včera měl(a) svátek Vavřinec

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt