Do kin přichází The Wall, film na motivy úspěšného alba skupiny Pink Floyd

Do kin přichází The Wall, film na motivy úspěšného alba skupiny Pink Floyd zdroj: Vanesaylastremendas.com

14. 7. 2012, 16:35 | Michal Karas

stalo se 14. července 1982 80. léta

Londýn – Dnes měl nový film Alana Parkera The Wall celosvětovou premiéru. První projekce se konala v Empire cinema v Londýně.

Jedná se o film  na motivy alba legendární rockové skupiny Pink Floyd The Wall, které vyšlo roku 1979.

Kapela Pink Floyd je už ve svém žánru naprostou klasikou. Hraje od roku 1963, kdy ji založil kytarista Syd Barett spolu s bassákem Roger Watersem, bubeníkem Nickem Masonem a klávesistou Rickem Wrightem.

Po dvou albech The Piper at the Gates of Dawn (1967) a A Saucerful of Secrets (1968), které můžeme označit za psychedelické, opouští sestavu lídr Syd, protože má problémy s braním drog a nahrazuje ho David Gilmour. Po této změně Floydi hledají svůj směr a úspěšně ho naleznou, alba The Dark Side of the Moon (1973), Wish You Were Here (1975) a Animals (1977) jsou tomu důkazem.

Exkluzivní československá premiéra filmu Pink Floyd: The Wall

Hlavním hrdinou je rocková hvězda Pink, kterého hraje Irský herec Bob Geldof. Tráví volný čas v hotelovém pokoji a rekapituluje svůj nelehký život. Otec byl zabit v druhé světové válce, jeho matka se o něj příliš starala, ve škole ho šikanovali učitelé a další strasti. Každá taková událost, která způsobí Pinkovi bolest, je popsána jako „další cihla ve zdi“ („another brick in the wall“).

Ze všech těchto událostí si staví svou zeď, kterou je odříznut od okolního světa. Postupně se z něj stane diktátor, velmi podobný Adolfu Hitlerovi. Poté upadá do letargie a nastává “soudní proces”, po kterém je jeho “zeď” zbořena. Předobrazem roli Pinka byl Roger Waters and také bývalý frontman Syd Barett.

Kromě klasických filmových záběrů je snímek prokládán mnoha psychedelickými animace, které vytvořil Gerald Scarf.

Křištálová kouleVěštecká koule

Roger Waters bude s filmem nespokojený, protože se prý nedokázal dobře vcítit do hlavní postavy. Přesto se z díla stane kultovní snímek.

Na VHS bude snímek vydán již v roce 1983, první DVD bude vydáno v roce 1999. K 25. výročí vydání alba The Wall vyjde film na DVD v roce 2004 v limitované edici s bonusy (např. komentáře Rogera Waterse a Geralda Scarfa, dokument The Other Side Of The Wall, a další).

 

Zdroj: Wikipedia.org, CT24.cz, CSFD.cz

Témata: film, Pink Floyd, premiéra

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 5. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ivana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt