Elvis Presley by dnes oslavil 70. narozeniny

Elvis Presley by dnes oslavil 70. narozeniny zdroj: Wikipedia.org

8. 1. 2012, 12:58 | Sylva Burgertová

stalo se 8. ledna 2005 21. století

Memphis – Před 70 lety, 8. ledna 1935 se v Mississippi v městečku Tupelo narodil, do věřící avšak chudé rodiny, budoucí král Rock´n´Rollu.

Elvis přišel na svět půl hodiny po svém dvojčeti Jessee Garonovi, který se narodil mrtvý a tak vyrůstal jako jedináček. Jeho otec Vernon Presley byl později odsouzen za padělání a Elvis s matkou byli nuceni opustit svůj domov, začali cestovat a usadili v Memphisu. Při této životní etapě se zrodilo jeho veliké pouto k matce.

Roku 1945 Elvis poprvé veřejně vystupuje, když zazpívá píseň „Old Shep“ v pěvecké soutěži, nevyhrává hlavní cenu, ale za páté místo získává celodenní vstupenku na kolotoče a navíc mu jeho strýc věnuje první kytaru. Presley nikdy neuměl moc noty, odposlouchával z country a bluesových desek, u kterých dokázal prosedět hodiny.

Začátek kariéry

Po dostudování školy v roce 1953 nastoupil do firmy Electric Co na post řidiče a stejný rok v srpnu si šel nahrát desku do nahrávacího studia Sun Records, jen aby věděl, jak zní jeho hlas, v té době nejspíš netušil, že se blíží jeho životní zvrat. Jeho zpěv a projev se totiž velice zalíbili vlastníkovi studia Samu Phillipsovi, díky kterému vydává první desku se singly „That’s All Right (Mama)“ a „Blue Moon of Kentucky“. Za první vydělané peníze kupuje své matce růžový Cadillac.

That’s All Right

Po tomto prvním úspěchu dává s kolegy dohromady skupinu The Blue Moon Boys, při vystoupeních býval Elvis nervózní a údajně se právě z této nervozity bere jeho legendární tanec s třepáním nohou, když se k tomu přidaly těsné kalhoty, omdlévající fanynky a spousta přezdívek jako „Taneční král západu“, všem bylo jasné, že se zrodila hvězda. Roku 1955 přešel Elvis k CA Victor Records a pomocí písní jako „Heartbreak Hotel“ či „Love me Tender“ začal dobývat Ameriku a přestěhoval se do vlastního sídla „Gracelandu“.

Love me Tender

Ve stejném období začíná točit filmy, mezi nejúspěšnějí ze začáku kariéry patří western L ove me Tender (1956) či Jailhouse Rock (1957) a King Creole (1958). Po vojně se již objevuje ve filmech spíše brakových. Přesto, že z tohoto období je spousta hitů jako například “In the Ghetto”, točil Elvis již více na kvantitu nežli kvalitu.

In the Ghetto

Vojenská služba mu sice kvůli kariéře byla na čas odložena, ale narukovat na ni musel a tak šel pomáhat třetí obrněné divizi v Německu, zde také potkal tehdy čtrnáctiletou dívku Priscillu Wagner, byla o deset let mladší ale i tak s ní strávil mnoho chvil a po jeho návratu domů z vojny si stále dopisovali a trávili mnoho hodin na telefonu po další dva roky, než se poprvé rozjela do Las Vegas na Elvisovo pozvání.

1. května 1967 se vzali a jejich jediná dcera Lisa Marie se narodila o devět měsíců později 1. února 1968. Jejich vztah ovšem nebyl zrovna růžový, je známo že Elvis byl své ženě mnohokrát nevěrný a ani narození dcery manželství nezachránilo. Priscilla začla ke konci trénovat karate na popud svého manžela a právě trenér Mike Stone byl jejím vysvobozením z manželství, které oficiálně skončilo roku 1973.

Vyhasínající hvězda

Od té doby se Elvis začíná hroutit, jeho kariéra pomalu upadá i přesto vyprodá jako první umělec čtyři koncerty v řadě na Madison Square Garden v New Yorku a jeho koncert na Hawaii u příležitosti rozloučení se se zesnulým zpěvákem Kiuem Leem sledovalo v přímém přenosu přes bilion diváků. Postupně se však začíná podvolovat lékům, drogám a alkoholu, přibírá na váze a postupně ztrácí elán. Jeho poslední koncert 26. června je však i přesto chválýhodným koncem jeho více jak 20 let trvající kariéry.

16. srpna 1977 jej snoubenka nalezla mrtvého na podlaze koupelny v jeho domě, pitva prokázala, že umřel ve věku 42 let v důsledku velkého množství drog v krvi a následného srdečního selhání. Pohřeb byl velkou událostí, sídlo Graceland se proměnilo v muzeum a momentálně druhý nejnavštěvovatelnější dům v USA hned po Bílém Domě.

Kondolence přišla dokonce i od tehdejšího prezidenta Jimmyho Cartera, který mimo jiné napsal: „Smrt Elvise Presleyho způsobila celé zemi velký smutek. Byl jedinečný, nenahraditelný. Jeho hudba a osobnost, propojování bílého country s černým blues, navždy změnilo tvář americké kultury“.

Zdroj: Zivotopis.osobnosti.cz

Témata: hudba, zpěvák

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 9. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ema

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt