George Orwell podlehl tuberkulóze

George Orwell podlehl tuberkulóze zdroj: Nafilmu.cz

21. 1. 2014, 9:46 | Martina Sotáková

stalo se 21. ledna 1950 50. léta

Londýn – Dnes v časných ranních hodinách zemřel ve věku 46 let George Orwell. Dlouhotrvající boj s tuberkulózou prohrál v londýnské nemocnici.

George Orwell, vlastním jménem Eric Arthur Blair, novinář, esejista, literární kritik a spisovatel, se narodil 25. června 1903 v Motihari v Indii v rodině koloniálního úředníka. Od raného dětství vyrůstal v Oxfordshiru ve Velké Británii. Jeho pseudonym vznikl podle zdejší říčky Orwell. Po studiu na soukromé střední škole Eton College se stal členem britské koloniální policie v Barmě, své zážitky popsal v prvotině Barmské dny.

O pět let později se vrátil do Anglie, kde pracoval jako novinář. Strávil také několik měsíců v chudinských slumech Paříže a Londýna, které se staly podkladem k jeho další knize Na dně v Paříži i v Londýně. V této době se nechává velmi ovlinit politickou situací v Evropě a stává se socialistou a odpůrcem fašismu. Píše romány Farářova dcera, Bože chraň aspidistru, Nadechnout se nebo Cesta k wiganskému molu.

Po roce 1936 bojoval jako dobrovolník ve španělské občanské válce, v milicích POUM (Dělnická strana marxistického sjednocení). Zde byl těžce zasažen do krku odstřelovačem. Z těchto zážitků vznikla kniha Hold Katalánsku.

V období druhé světové války, které se nemohl kvůli tuberkulóze, jíž trpí od roku 1938, přímo účastnit, se věnuje hlavně novinářské a esejistické tvorbě. Píše díla V břiše velryby nebo Úpadek anglické vraždy. Spolupracuje s BBC a přispívá do anglických novin a časopisů jako např. Tribune a Observer.

Píše také jedno ze svých stěžejních děl, Farmu zvířat, otevřenou kritiku komunismu na motivy zvířecí bajky.  Kniha vyšla 17. srpna 1945 po dlouhých peripetiích, jelikož Orwell nemohl najít nakladatele, který by vydal tak ostrý text proti Stalinovu režimu.

O tři roky později píše, i přes stále se zhoršující zdraví, a s přesvědčením, že se začne léčit, až jej dokončí, román 1984. Je situován do budoucnosti, do totalitního světa, vlády třech kontinentálních mocností, které mezi sebou stále vedou války. Celé společnosti vládne Strana a všudypřítomný Velký bratr. Individuální myšlení je zločin, minulost i přítomná realita je upravována a občané neustále sledování. Román vyšel 8. června minulého roku a stal se Orwellovi osudným.

Křištálová kouleVěštecká koule

Pohřeb se bude konat 26. ledna 1950 v Christ Church Cathedral v Londýně a den poté bude Orwell pohřben na hřbitově Všech svatých v Oxfordshire. Na svém náhrobku bude mít strohý nápis dle svého přání – Zde leží Eric Arthur Blair.

V komunistickém Československu bude na seznamu zakázaných autorů. První české vydání románu 1984 s překladem Evy Šimečkové vyjde v německém  nakladatelství Index v Kolíně symbolicky v roce 1984.

Časopis TIME zařadí román 1984 mezi stovku nejvlivnějších knih od roku 1923.

Román 1984 bude poprvé zfilmován roku 1954. Roku 1984 vznikne další verze pod taktovkou režiséra Rogera Deakinse, v hlavních rolích s Johnem Hurtem, Richardem Burtonem a Suzanne Hamilton.

Román Farma zvířat bude natočen rovněž roku 1954 v animované podobě a díky tomuto zpracování se dostane do podvědomí široké veřejnosti. O 45 let později vznikne remake.

Prodej knihy 1984 rekordně stoupne v roce 2013, kdy zaměstnanec NSA (Národní bezpečnostní agentura) a CIA Edward Snowden zveřejní skandál ohledně sledování telefonů a elektronické komunikace ze strany bezpečnostních služeb USA.

Většina praktik, které Orwell v románu 1984 zachytí – absolutní kontrola občanů, věznění, mučení, vymývání mozků, vymazávání minulosti a pozměňování reality, se stanou běžnými praktikami v totalitních státech.

O to děsivější bude zjištění, že se některé z těchto praktik budou používat i ve 21. století v demokratických zemích.

Zdroj: news.bbc.co.uk, www.iliteratura.cz, georgeorwellnovels.com, en.wikipedia.org, www.netcharles.com, writingasiplease.wordpress.com

Témata: George Orwell, nemoc, spisovatel, totalita, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt