Historicky první Spartakiáda ve jménu socialistického přátelství!

Historicky první Spartakiáda ve jménu socialistického přátelství!

23. 6. 2010, 14:58 | Jana Laňková

stalo se 23. června 1955 50. léta

Praha – Po dlouhých přípravách byla dnes na Strahově zahájena první Spartakiáda v historii Československé republiky. Tato oslava mládí a krásy, která se nachází v dětech i dospělých, je zároveň připomínkou hrdinného osvobození Československa Rudou armádou, kterou vyslali naši sovětští přátelé. Spartakiáda se bude dle rozhodnutí ÚV KSČ konat každých pět let, během kterých budou probíhat nácviky k této příležitosti, a to na všech školách a učilištích. K našim mladým se taktéž připojí i účastníci bývalých sokolských sletů, kteří mají s cvičením bohaté zkušenosti.

Spartakiáda započala za zvuků Československé hymny, ale samozřejmě i majestátné hymny Sovětského svazu. Celá Spartakiáda má heslo „Připraven k práci a obraně vlasti,“ které více než důkladně vyzdvihuje hlavní myšlenku, kterou by měl uctívat každý občan Československé socialistické republiky. Pohled na tisíce mladých i dospělých, mužů a žen i zástupců dělnické třídy, kteří jsou vzezřením jednoty našich dvou národů, je uchvacující.

Spartakiáda bude probíhat i v následujících dvou dnech, po které vystoupí několik tisíc žáků a mladistvých se svými vystoupeními oslavující a symbolizující přátelství Sovětského svazu a Československa. Spartakiádu ukončí Den ozbrojených sil, během kterého budou na Strahovském stadionu cvičit zástupci Sboru národní bezpečnosti, a předvedou skvělé sportovní a umělecké vystoupení.

Křištálová kouleVěštecká koule

Spartakiádní cvičení se konala v letech v letech 1960, 1965, 1975, 1980 a 1985. V roce 1970 byla zrušena kvůli obavám z demonstrací a nepokojů. I v následujících letech se konaly Spartakiády, ale v mnohem menším rozsahu.

Témata: komunismus, spartakiáda

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 25. 1. 2020, včera měl(a) svátek Milena

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt