Hudební festival Woodstock je zahájen

Hudební festival Woodstock je zahájen zdroj: Alvinlee.de

15. 8. 2012, 19:04 | Martina Sotáková

stalo se 15. srpna 1969 60. léta

Bethel – Dnes byl v Bethelu ve státě New York zahájen velký hudební festival Woodstock. Po celý víkend, do neděle 17. srpna, zde vystoupí 32 kapel, zpěváků a muzikantů.

To vše na oslavu míru, lásky a porozumění. Festival se měl původně konat ve Woodstocku, ale kvůli problémům s úřady muselo být místo přesunuto o 69 km na farmu Maxe Yasgura. Název však zůstal.

Program festivalu

Dnes, pátek 15. srpna zahájil celý festival v 17:07 Richie Havens, který původně vystupovat neměl, ale čeká se na účinkující, kteří se nemohou kvůli problémům s dopravou dostat na místo. Dále zahrají Sweetwater, Bert Sommer, Tim Hardin, Ravi Shankar, Melanie, Arlo Guthrie a Joan Baez.

V sobotu 16. srpna se můžete těšit na Quill, Country Joe McDonald, John B. Sebastian, Keef Hartley Band, Santana, Incredible String Band, Canned Heat, Grateful Dead, Leslie West & Mountain, Creedence Clearwater Revival, Janis Joplin, Sly & The Family Stone, The Who a Jefferson Airplane.

Na neděli 17. srpna jsou připraveni následující umělci: Joe Cocker, Country Joe & The Fish, Ten Years After, The Band, Johnny Winter, Blood Sweat And Tears a Crosby, Stills, Nash & Young, Paul Butterfield Blues Band, Sha Na Na a celou událost završí kytarový mág Jimi Hendrix.

Již dva dny před zahájením kempovalo v okolí pódia zhruba 50 000 lidí a od včera jsou všechny příjezdové cesty k areálu ucpané, tvoří se až 15 km kolony. Problém dostat se na místo, mají i účinkující, jak už bylo zmiňováno, proto organizátoři objednalli vrtulník a v tuto chvíli jsou již některé z hvězd večera na cestě.

Na celou událost bylo prodáno do dnešního dne 186 000 lístků v cenách $7 / den,  $13 / 2 dny a $18 / 3 dny. Pro značný zájem je velký problém nejen s nákupem dalších přímo na místě, ale i s jejich vybíráním. Padají ploty a dovnitř se ženou návštěvníci bez placení. Organizátoři Michael Lang, John P. Roberts, Joel Rosenman a Artie Kornfeld zajišťují bezpečnost a dohled nad pořádkem s pomocí týmu čítajícího stovky lidí.

Celý den prší, louka je posetá bahnem, i přesto do areálu stále míří davy, a tak doufejme, že se počasí umoudří.

Křištálová kouleVěštecká koule

Festival nakonec skončí až v ponděli 18. srpna v 10:00. Navštíví jej přes 500 000 lidí, oproti očekávaným 50 000. Více jak 300 000 návštevníků bude mít vstup zdarma. Spousta dalších se na místo vůbec nedostane.

Diváci budou festival postupně opouštět, a tak vystoupení Jimiho Hendrixe, které bude posledním a začne 18. srpna v 8.30 uvidí už pouhých 25 000 lidí.

I přesto, že díky neskutečné návštěvnosti bude na festivalu nedostatek jídla a nápojů, nastanou problémy s toaletami a celý festival proprší, nedojde k žádným větším problémům.

Bude považován za jeden z 50 klíčových momentů historie rock´n´rollu a zapíše se do dějin nejen jako koncert oslavující lásku, mír a porozumění, koncert plný marihuany a LSD, ale také jako protest hippies proti válce ve Vietnamu, materialismu a vládnoucí třídě.

Účast na festivalu mimo jiné z různých důvodů odmítli: Bob Dylan, Beatles, Doors, Led Zeppelin, Jethro Tull nebo Frank Zappa.

Při koncertu zemřou 2 mladíci na předávkování drogami a jednoho přejede ve spánku traktor. Na druhou stranu se přímo na místě narodí dvě děti.

Festival bude zaznamenán na několika deskách a bude o něm v roce 1970 natočen tří hodinový film pod vedením Michaela Wadleigha, který v témže roce získá Oscara za nejlepší dokument.

Na jeho oslavu se budou v letech  1979, 1989, 1994, 1999 a 2009  konat hudební festivaly pod stejným názvem.

John Lennon o festivalu řekne: “Woodstock je největším lidským shromážděním, jaké se kdy sešlo za jinými než válečnými účely. Ještě nikdo neměl tak velké vojsko, které nikoho nezabilo, ani v něm nedošlo k žádným násilnostem jako třeba u Římanů nebo podobně – to i na koncertě Beatles bývalo víc násilí.”

Zdroj: www.ceskatelevize.cz, www.history1900s.about.com, www.woodstockstory.com, www.muzikus.cz, www.csfd.cz

Témata: festival, hippies, hudba, koncert, láska, mír, Woodstock

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Zajímavé, článek přidán v

    Anonymka, 18. 5. 2016 18:19

    Reagovat

    Zajímavé, článek přidán v roce 2012, ale je tu věštecká koule, která předpoví budoucnost, co se stane na Woodstockém festivale (1969)…
    Mimochodem, jsou tam napsané úplně doslova stejné věci jako na wikipedii :) ;)

Neděle 20. 9. 2020, včera měl(a) svátek Zita

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt