Jan Evangelista Purkyně představil buněčnou teorii

Jan Evangelista Purkyně představil buněčnou teorii zdroj: Wikipedia.org

19. 9. 2011, 12:25 | Jiřina Nováková

stalo se 19. září 1837 19. stol.

Praha – Na dnešním sjezdu německých přírodovědců a lékařů v pražském Karolinu prezentoval J. A. Purkyně  svůj nejvýznamnější objev o buňkách a jejich stěžejní význam pro život.

K těmto zkoumáním a vědeckým poznatkům mu pomohl výkonný mikroskop, který využíval pro svou badatelskou práci.

Jan Evangelista Purkyně se narodil  18. prosince 1787 na zámku v Libochovicích, jeho otec tam byl správcem . Když bylo Janu Evangelistovi šest let, otec zemřel. V jedenácti letech Purkyně odešel studovat klášterní gymnáziu v Mikulově ,ve dvaceti letech však z řádu odešel.

Živil se jako vychovatel v šlechtických rodinách, později jeden z jeho zaměstnavatelů podpořil a nasměroval Purkyňův zájem k lékařství.

Křištálová kouleVěštecká koule

V pozdějším jeho díle <em>O spánku, snech a stavech příbuzných</em>  Purkyně  zdůrazní osvěžující a léčivou funkci snů pro duševní rovnováhu.

Ve stati <em>Individuální duševní ústroj člověka roku </em>1864-1866  J. A.  Purkyně rozliší dvě hlavní metody zkoumání lidské psychiky – <em>antropologickou</em>, která zkoumá souvislost duševních zvláštností s tělesnými, a <em>psychologickou</em>, jež je založena na vlastní vnitřní zkušenosti, na sebepozorování.

Jako jeden z mála českých vědců přijme Darwinovu evoluční teorii.

Témata: biologie, Purkyně, sjezd, teorie

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 3. 6. 2020, včera měl(a) svátek Jarmil

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt