Jan Otto vydává naučný slovník

Jan Otto vydává naučný slovník zdroj: Eshop-rychle.cz

25. 11. 2011, 16:25 | Václav Bešťák

stalo se 25. listopadu 1888 19. stol.

Praha – Na pultech většiny knihkupců dnes přistálo dílo, které se bezesporu stane bestsellerem tohoto roku (a možná i řady následujících). A přestože se nejedná o žádný nově objevený horor E. A. Poa, ani další Nerudovu sbírku balad či snad životopis Františka Josefa I., vzbudila tato kniha dostatečně velký rozruch.

Světlo světa dnes spatřil Ottův slovník naučný, encyklopedie takřka epochálního významu. Ta si klade za cíl shrnout poznatky celého lidského vědění, a to formou hesel. Ta jsou velmi podrobná a často dlouhá i několik stran. Všechny poznatky z nejrůznějších věd a oblastí života není jednoduché sesbírat, a tak se předpokládá, že dílo bude mít několik svazků. Dnes vyšel sice teprve první svazek, nicméně můžeme odhadnout, že ty další na sebe nenechají dlouho čekat.

Za encyklopedií stojí rodák z Přibyslavi, knihovník a nakladatel Jan Otta. “Inspiroval jsem se, přiznávám, Františkem Ladislavem Riegerem (Riegerův slovník naučný; obsahuje zhruba 80 000 hesel – pozn. red.) a rozhodl se vytvořit svoji vlastní encyklopedii. Jednak bych chtěl ukázal světu vysokou úroveň české společnosti a jednak bych rád podpořil národní obrození. A myslím, že takováto encyklopedie je správná cesta,” říká Otta.

Hlavním editorem encyklopedie Jakub Malý, který mimo jiné dříve pracoval na Riegerově slovníku. Malého po smrti nahradil v jeho pozici Tomáš Garrigue Masaryk. “Kolega Masaryk byl velmi silný článek týmu,” prozrazuje Otta, “bohužel však musel přerušit svoji účast na projektu, neboť začal na veřejnosti vystupovat ve sporu pravosti Královédvorského a Zelenohorského rukopisu.” Než ale odešel, velmi značně rozšířil encyklopedii o poznatky z filozofie, sociologie i psychologie.

Pevně věříme, že Ottův tým nepoleví a podaří se mu vydat i další svazky encyklopedie, neboť právě encyklopedie je nástroj, na kterém můžeme demonstrovat český jazyk, naše znalosti, a zároveň prohloubit znalosti jiných. Ode dneška je konec složitému hledání informací, nyní všechny najedeme na jednom místě! Už máte doma svůj “Oťas”?

Křištálová kouleVěštecká koule

Přestože Jan Otta zemře v roce 1916, práce na dalších vydáních budou pokračovat. V roce 1943 bude projekt pozastaven nacisty, což spolu ve spojení s cenzurou některých hesel a ekonomickými problémy bude mít za následek nevydání posledních dvou dílů, a budou tak chybět hesla od V do Z.

Ottův slovník naučný v číslech:

  • 27 svazků
  • 186 000 hesel
  • 27 789 stran
  • 4 888 ilustrací
  • 52 členů redakce a 1086 dalších odborníků

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: knihy, vydání

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 30. 10. 2020, včera měl(a) svátek Silvie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt