Kačer Donald slaví padesátiny

Kačer Donald slaví padesátiny zdroj: The Walt Disney Company

9. 6. 2010, 7:36 | Jakub Hájek

stalo se 9. června 1984 80. léta

Hollywood – Asi málokdo by tomuto světoznámému kačerovi, který svou slávou zastínil dokonce samotného Myšáka Mickeyho, tipoval 50 let. Je tomu ale skutečně tak. Tento kačeří hrdina animovaných příběhů a komiksů se poprvé objevil na stříbrném plátně před neuvěřitelnými 50 lety, 9. června 1934 v krátkém animovaném filmu Moudrá slepička. Jeho padesátiny dnes slaví příznivci kreslených grotesek v Disney-parcích po celém světě.

Postavu Donalda prý napadlo vytvořit Walta Disneye, když se dozvěděl o “kachním” hlasu herce Clarence Nashe, který původně napodoboval ptáky a zvířata. Jezdil po Burbanku v Kalifornii a bavil děti v kampani propagující místní mlékárny. Chodil do místních škol a předváděl štěbetání ptáčků a vyprávěl dětem o různých výrobcích, které mlékarna nabízela. Jednou z jeho postav byla i malá kachnička, která recitovala říkanku „Mary měla malé jehňátko.“ Jeden z Disneyho zaměstnanců Clarence Nashe slyšel, řekl o něm svému šéfovi a ten si ho zavolal do studia. Nash předvedl Waltu Disneymu svůj repertoár, a ten okamžitě poznal, že by mohl unikátní hlasové možnosti tohoto muže využít. Clarence Nash zůstal u dabingu Kačera Donalda dodnes.

Skutečnou osobnost Kačeru Dolandovi ale vtiskl až kreslíř Carl Barks, který mu také “vytvořil” domov a rodinu. Kačer Donald, jehož hvězdnou kariéru by mu mohl závidět lecjaký “opravdový” herec či herečka, hrál ve 128 snímcích. Ve světě si dobyl přízeň publika coby smolař a nešťastník, trochu nabubřelý, v zásadě ale roztomilý Kačer. „Myslím, že my diváci jsme se s ním identifikovali z jednoho prostého důvodu, protože byl tak trochu jako my – někdy vybuchoval vzteky a někdy byl ze všeho úplně zmořený. Nebyl žádný svatoušek, třeba jako Myšák Mickey,“ říká historik animovaného filmu Brian Sibley.

Zdroj: ČT24.cz, Lidovky.cz, BBC.co.uk

Témata: animovaný film, výročí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 5. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ivana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt