Konečně máme své Národní divadlo!

Konečně máme své Národní divadlo! zdroj: Wikipedia.org

11. 6. 2010, 10:12 | lipo.

stalo se 11. června 1881 19. stol.

Praha – Dnes v Praze konečně otevíráme své vlastní Národní divadlo. Slavnostní otevření proběhne na počest korunního prince Rudolfa a byla pro něj zvolena dlouho utajovaná opera Libuše Bedřicha Smetany. Libuše ukazuje na slavnou historii i velikost našeho malého národa a Smetana tuto operu komponoval právě pro příležitost slavnostního otevření Národního divadla.

Stánek české kultury navrhl Josef Zítek a na jeho výzdobě se podílela řada známých umělců současnosti. O vlastním české národním divadle jsme snili už od nepaměti, teprve v roce 1844 však o jeho výstavbě začali naši znamenití vlastenci uvažovat. 29. ledna 1845 předložil František Palacký stavovskému výboru českého sněmu žádost o „privilej na vystavění, zařízení, vydržování a řízení“ samostatného českého divadla. Sbor pro zřízení českého národního divadla však byl ustaven až o šest let později, ihned ale začal se zahájením národních sbírek. Část prostředků však daroval i císař František Josef II. (5 tisíc zlatých), později pak věnoval dalších 13 tisíc zlatých. Je tedy patrné, že znamenití čeští vlastenci nakonec dosáhli uznání svébytnosti našeho národa a tak i kultury dokonce od samotného císaře.

Ani to však nebyly jediné získané prostředky na výstavbu českého národního divadla. Zemský výbor království českého poskytl 14.700 zlatých a české vlastenky vytěžily z uspořádaného bazaru na Žofíně dalších 6 tisíc zlatých. Tolik nezbytné prostředky darovali i členové císařské rodiny, ruský car a významná česká šlechta. Stavba Národního divadla ale čelila i mnoha dalším než jen finančním potížím a kulturní svatostánek bude dnes otevřen jen díky vůli a osobním obětem mnoha vlastenců.

Národní divadlo stavěl stavitel František Havel, na sochařské výzdobě se podíleli sochaři Uzel a Wildt, oponu navrhl František Ženíšek, nad oponou spatříte plastickou Štyrchovu figurální sbírku a ve foyeru na prvním balkóně vás upoutají malby Mikoláše Alše a Františka Ženíška. Ideový základ výtvarného projevu vytvořili zejména umělci Bohuslav Schnirch, Mikoláš Aleš, František Ženíšek, Josef Václav Myslbek, Václav Brožík a Julius Mařák. Divadlo je nakonec vybavené i varhany.

Národní divadlo bylo budováno z domácích materiálů a domácími vlasteneckými silami. Stavební práce začaly roku 1867, 16. května 1868 byl za velké slávy položen základní kámen divadla a v roce 1870 byla monumentální stavba teprve na úrovni Ferdinandovy třídy. Teprve v roce 1877 byla postavena střecha. Mnozí čeští vlastencí však neví, že Národní divadlo mělo původně stát přímo proti Pražskému hradu.

Znamenitost českých vlastenců dokazuje i fakt, že základní kámen divadla měl být původně dovezen pouze z hory Říp, nakonec se však základní kameny sjížděly takřka z celé země. Od Řípu a Blaníku až po Radhošť, Boubín, Buchlov, Hostýn, Žižkov, Vyšehrad, Svatobor u Sušice, Branku na Dobeníně u Náchoda, Zlatého koně u Tmaně, Trocnov, Prácheň u Horažďovic, Čerchov, Lipník, Helfštýn, Doudleby, Podlažice či Záhlice. Podivínští zase psolali cihlu uhnětenou z hlíny a vody ze studánky, u které křtil svatý Cyril.

Je patrné, že naše Národní divadlo je vskutku NÁRODNÍ. Vzdáváme proto všem českým vlastencům, kteří se o jeho vznik zasloužili, čest a pociťujeme hlubokou úctu k jejich snažení. NÁROD SOBĚ, tak jsme si divadlo postavili.

Témata: budova, divadlo, umění

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Jen menší upozornění na

  Jyrka, 13. 6. 2010 12:25

  Reagovat

  Jen menší upozornění na překlep. Josef nebyl Zítka ale Zítek ;-)

  • Díky za upozornění. Opraveno

   Jakub Hájek, 14. 6. 2010 20:17

   Reagovat

   Díky za upozornění. Opraveno :-)

 • Ještě jeden asi překlep.

  Honza, 11. 9. 2010 10:11

  Reagovat

  Ještě jeden asi překlep.
  Ten hlavní sponzor ND, náš císař a král byl František Josef I. (první)

Čtvrtek 13. 8. 2020, včera měl(a) svátek Klára

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt