Malajsie označila Schindlerův seznam za židovskou propagandu a zakázala jeho promítání

Malajsie označila Schindlerův seznam za židovskou propagandu a zakázala jeho promítání zdroj: Universal Pictures

24. 3. 2013, 17:16 | Jakub Hájek

stalo se 24. března 1994 90. léta

Kuala Lumpur – Muslimská Malajsie zakázala promítání Oscary ověnčeného Spilbergova filmu Schindlerův seznam, protože ho považuje za židovskou propagandu.

Oznámil to včera v Londýně mluvčí agentury Universal International Pictures, která film distribuuje. Podle jeho vyjádření vyžadovali malajsijští cenzoři vystřiženi asi 25 násilných scén, na což však režisér a producent filmu Steven Spielberg odmítl přistoupit a rozhodl se raději film ze země stáhnout.

„Příběh pojednává o privilegiích a situaci pouze určité rasy odhaluje brutalitu a krutost nacistických vojáků vůči židům,“ uvádí se v oficiálním dopise, který zaslali cenzoři UIP.

Známý židovský aktivista Simon Wiesenthal, který bývá označován jako lovec nacistů, není postojem malajsijské vlády příliš překvapen. „Jsem zklamán, ale ne překvapen tímto politováníhodným rozhodnutím, které je v souladu s dlouhodobými antisemitskými výroky premiéra této země.“

Premiér Mahathir Mohamad nařčení z antisemitismu odmítá. V rozhovoru v místní televizi řekl, že je pouze proti „sionistické expanzi“, „zabírání arabských území sionisty“ a že jeho země má právo zakázat jakýkoliv film.

Na silný antisemitismus však v Malajsii narazila už newyorská filharmonie v roce 1984. Tehdy bylo orchestru zakázáno v Malajsii vystupovat, protože se v repertoáru vyskytovala skladba od skladatele židovského původu Ernesta Bloca.

Křištálová kouleVěštecká koule

Postupně bude Schindlerův seznam zakázán v dalších zemích – v Jordánsku, Libanonu, Egyptu či Indonésii.

Zdroj: MF Dnes, 24. března 1994, str. 1, www.nytimes.com, voices.yahoo.com

Témata: antisemitismus, cenzura, film, islám, Schindlerův seznam, Židé

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Hájek,hlavně že pláčeš v

  Goatmoon, 27. 3. 2013 15:30

  Reagovat

  Hájek,hlavně že pláčeš v blogu na lžidnesu nad tím jak zlý xenofobní Češi nemají rádi muslimy a přehnaně reagují na islám.Vždyť je to přeci tak tolerantní náboženství že? Vás pravdoláskaře odvézt do vámi obhajovaných zemí ať se tam ten dobytek na vás vyřádí.

  • A co se tak

   Jakub Hájek, 27. 3. 2013 18:15

   Reagovat

   A co se tak podepsat svým jménem, hrdino?

Pátek 16. 4. 2021, včera měl(a) svátek Anastázie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt