Nizozemský malíř Vincent van Gogh si uříznul ucho

Nizozemský malíř Vincent van Gogh si uříznul ucho zdroj: Vincent van Gogh, Wikipedia.org

23. 12. 2011, 14:41 | Sylva Burgertová

stalo se 23. prosince 1888 19. stol.

Arles, Francie – Tento malíř původem z Nizozemí není v uměleckém světě příliš známý pro svá díla. Dosud neprodal jediný svůj obraz, přesto je znám pro svůj, dá se říci labilní a maniodepresivní život.

Narodil se 30. března 1853, a byl pojmenován jak po svém dědovi, tak také po  bratrovi, který se narodil mrtvý přesně rok před narozením Vincenta. Měl i další sourozence, nejvíce se ale v jeho životě objevuje o čtyři roky mladší bratr Theo, který mu také často finančně vypomáhá.

Poprvé se s uměním setkal když v Haagu pracoval u obchodníku s obrazy Goupil & Cie,díky této práci se přestěhoval do Londýna, brzy jej však pro jeho rozmrzelost a nedostatek entuziasmu propustili. Než se začal naplno věnovat malování obrazů, vzhlédl se ve víře, a dobrovolně kázal v Bruselu, kde poznal hornickou komunitu a párkrát i sfáral do dolů. V té době již začíná malovat uhlem a na radu jeho bratra se začíná učiti malířem. Ve svých dílech se inspiruje jak v japonském umění tak využívá sílu kontrastu, zejména pak modré a oranžové.

Jeho život se vyplnil nadšením, které se ale prolnulo se snahou naplnit také jeho milostný život. Již v Londýně se zklamal, když  první láska odmítla jeho žádost o ruku. V této životní etapě se sestěhoval s prostitukou a jejími pěti dětmi v nadějné avšak marné víře, že ji dokáže napravit. Také byl zamilován do své o osm let starší sestřenice, ta však jeho lásku stále odmítala. Jednu z jeho posledních velkých lásek poznal v roce 1884, s Margot Begemannovou se do sebe zamilovali, avšak jejich rodiny byly proti sňatku a tak se jeho milá pokusila o otravu strychninem.

Van Gogh je znám i pro svou lásku k Absinthu, mimo to se léčil na syfilidu a začal mít problémy s dásněmi, což bylo příčinou vypadávání zubů. Přestěhoval se na čas do Paříže se svým bratrem, kde poznal  spoustu novým přátel z řad umělců. Brzy se ale stáhnul do ústraní do městečka Arles na řece Rhône a věnoval se pouze sobě. Až do března 1888 kdy se za ním příjel podívat jeho dobrý kamarád z Paříže Paul Gaulin.

Krize mezi nimi přišla právě dnes, kdy se vyhrotila situace mezi dvěmi umělci, a Van Gogh si v záchvatu vzteku uřízl ucho, to očistil zabalil do kusu novin a odnesl do místního nevěstince se vzkazem pro prostitutku Rachel aby toto držela v opatrnosti. Podle posledních zjištěných informací rodina uvažuje o přestěhování Van Gogha do útulku pro slabomyslné, uvidíme zda to umělci pomůže najít vnitřní klid a zda se jeho díla dočkají uznání.

Křištálová kouleVěštecká koule

Vincent Van Gogh se v květnu následujícího roku skutečně do útulku přestěhuje, 27. července 1890 se ale po dlouhém duševním boji střelí revolverem do hrudi a po dvou dnech umře. Za svůj život namaluje více jak 900 pláten a 1100 kreseb, první ale prodá teprve rok před smrtí a uznání se dočká až po ní.

 

Zdroj: Artmuseum.cz

Témata: malíři, Nizozemí, sebepoškozování, ucho, umělec, Vincent Van Gogh

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 17. 2. 2020, včera měl(a) svátek Ljuba

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt