Nový tanec Waltz vzbudil mezi tanečníky rozpaky

Nový tanec Waltz vzbudil mezi tanečníky rozpaky zdroj: Wikipedia.org

11. 5. 2011, 14:35 | jaroslavpoks

stalo se 11. května 1812 19. stol.

Anglie„V anglických tanečních sálech začíná upadat úroveň tanců,“ stěžují si souhlasně taneční mistři. Vše je podle nich zapříčeněno novým tancem nazvaným Waltz (z německého walen – vlnět se), jenž se stal oblíbeným především u vesnické a městské chudiny.

Lidé ho s nadšením a radostí tancují pravděpodobně díky své jednoduchosti a netradičním pohybům. Uznávání tanečníci však o něm nechtějí ani slyšet.

Waltz je bezduchý a nemorální

Hlavní problém vidí odpůrci Waltzu v jeho postavení a pohybech. Tančící pár je na rozdíl od stávajících zvyklostí velmi izolovaný – kromě rytmu nemá s ostatními páry co do pohybu nic společného. Například klasické a uznávané tance Allemande a Meneut se tančí ve dvou řadách.

Na kráse mu také ubírají neobvykle rychlé pohyby a nevhodné, velmi blízké a uzavřené držení. Takto bezduchý a nemormální „tanec“ nemá podle tanečních etiků na plesech co dělat, pročež odpůrci navrhují a horlivě se snaží o plošný zákaz tance Waltz na oficiálních událostech.

Bez způsobů netančíte

„O umění tance má zájem čím dál tím méně lidí,“ hodnotí současný stav majitel renomované taneční školy, který nechtěl uvést své jméno. „Ten Waltz je tanec velmi prostý a až děsivě jednoduchý. Může ho vlastně tančit každý,“ domnívá se.

„Je to tak dobře? Není. To, že člověk dokáže kulantně vytasit meč z pochvy, jej ještě nečiní vznešeným rytířem. K tomu ho čeká ještě spousta tréninku a chápání podstaty celého boje. Podobně je tomu s tancem,“ vysvětluje. Nebojí se však spíše úbytků finančních příjmů z rozsáhlých tanečních hodin? „Já nevěřím, že se v dohledné době stane Waltz oblíbeným ani že vzniknou nové, podobné tance. A když ano, půjdu radši prodávat do tržnice,“ ironicky uzavírá vlastník vyhlášeného tanečního podniku.

Zdroj: Dancenews.cz, Leccos.com, Wikipedia.org

Témata: tanec, umění

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 5. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ivana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt