Online reportáž: Green Day právě hrají v Praze na Výstavišti!

Online reportáž: Green Day právě hrají v Praze na Výstavišti! zdroj: Prieteni.ro

29. 6. 2012, 14:20 | Michal Karas

stalo se 29. června 2010 21. století

Praha – Dobrý večer, vítám Vás u online reportáže koncertu Green day, kteří se vrací do Prahy po pěti letech s dlouhým setlistem a čeká na ně skoro čtrnáctitisícové publikum. Doufám, že se budete dobře bavit.

Pro ty co neví, Green day jsou americká punrocková skupina z Kalifornie a hrají spolu od roku 1989, kdy vydali první album, které nemělo velký úspěch. Ten se ale dostavil roku 1994 albem Dookie, které jim přineslo miliony prodaných desek a slávu.

Další alba Insomniac, Nimrod a Warning jsou kritiky oceňována dobře, ale fanoušci se začínají od nich pomalu odvracet. Comeback přichází počinem z roku 2004 nahrávkou American Idiot, která jim vrátí slávu a prodejnost opět vylétne nahoru. Posledním počinem kapely je 21st Century Breakdown, vydáno 2009.

17:55 – 18:25 V tomto čase hraje první předkapela, domácí The Pooh (stoner rock), která publikum dostatečně zahřeje do dalšího dění.

18:45 – 19:30 Nastupují kanadští punkrockeři Billy Talent, kterým se dostává velké ovace od diváků, ale je jasné, že na největší hvězdy se zatím čeká.

19:31 – 19:44 Přichází na pódium růžový králíček, který tancuje do rytmu známých hitů například od Michaela Jacksona nebo Village people.

19:45 Ozývá se skladba Song of century a dav netrpělivě jásá a křičí

19:47 Je to tu! Na scénu postupně vbíhá Billie Joe Armstrong (kytara, zpěv), Mike Dirnt (baskytara, zpěv) a Tre Cool (bicí, perkuse) plus s doprovodným týmem.

19:48 Dav jásá a Billie skokem začíná úvodní singl 21st Century Breakdown z posledního alba.

19:53 Trio hraje právě Know your enemy, když právě frontman Armstrong vytáhne na stage fanouška, který si s ním písničku zazpívá a následně skáče do rozvášněného kotle

19:59 Další divák je vztažen na pódium, protože má být pokřižován – píseň East Jesus Nowhere a poté má odpadnout. Bohužel, si akci načasuje o trochu dříve a tak se vše musí opakovat.

20:00 – 20:25 Green day nepolevují a hrají převážně novější songy (¡Viva la Gloria! Give Me Novacaine, Maria, Are We the Waiting, St. Jimmy, Boulevard of Broken Dreams

20:27 Stuck with me! Skladba z alba Insomniac (1995), která je velmi málokdy hrána, fandy velmi potěší.

20:30 – 20:40 Murder city a Waiting patří mezi klasické písničky na tour. Publikum spokojeně poslouchá a skáče.

20:42 – Píseň z prvního alba Zelého dne! Paper lanterns, Fanoušci skákají, výskají a pochvalují si zatím skvělý setlist.

20:46 Burnout z Dookie (album, které je proslavilo v 1994) nikoho neurazí.

20:50 2000 lights years away! Písnička stará 19 let slaví velké úspěchy, lidé jsou strašně rádi, že setlist obsahuje málokdy hrané songy.

20:54 (píseň Hitchin a ride) Frontmam Billie drží v ruce českou vlajku a mává s ní a u publika si vydobí velký aplaus. Zástava nakonec končí v rukou dychtivých fanynek, které na pokyn odpočítávají one two one two three four a po té zaznívá sólo. Další píseň When I come around je přijata velmi kladně.

21:02 – 21:04 Jsou hrány cover verze písní Iron man od Black Sabath a Highway to hell od AC/DC, které hoši už mají zmáknuté, tak je úspěch zaručen.

21:05 – 21:08 Brain stew/Jaded svou rychlostí dostává lidi do varu a extáze!

21:09 – 21:10 Teď si hlavní slovo bere Mike Dirnt, který hraje basové intro do skladby longview, jednu z prvních skladeb, která Green day proslavila.

21:12 To je neuvěřitelné! Green day hrají část Knowledge (od Operation Ivy), náhle přestávají a hledají tři hráče kteří by ji dohráli. Nakonec se najde mladý budeník, bassák a dívka – kytaristka. Skladba je za velkého aplausu dohrána. Dívka padne Billiemu kolem krku a najednou se dozví, že kytaru získává.

21:22 – 21:30 Basket Case a She ze slavné nahrávky Dookie jsou už za dlouhá léta klasikou a rozhodně neomrzí.

21:31 – 22:00 King for a day/Shout má jiný nádech než předchozí písně. Všichni hráči se oblékají do srandovních obleků, a tak to trochu vypadá jako v kabaretovém klubu. Nejvíc upoutá Tre Cool, který nosí červenou podprsenku a ozývá se se svými výškami. Kluci navíc hrají další skladby od známých rockových kolegů (například Satisfaction nebo Hey Jude) Celá tato perioda končí obrovským potleskem a burácení velkého davu.

22:01 – 22:04 Armstrong si mění elektrickou kytaru za akustickou a hraje neobvykle Extraordinary girl, která se také běžně v setlistech nenachází a fanové to jasně dávají najevo a oceňují ji.

22:05 – 22:11 Všechna světla se zhasínají, je náhle tma. V tu chvíli se začíná 21 guns z posledního alba a musíme říct, že ta vzbouzí největší ohlas. Billie Joe dává  instrukce a všichni do jednoho: one, twentyone guns!

22:12 – 22:16 Aby toho nebylo málo, fanoušci se spolu s kapelou vyřádí na rychlé American Eulogy.

22:16 – 22:19  Minority je už na Green day koncertech klasikou. Nikdo si neuvědomuje, že tato geniální show jednou skončí.

22:20 – 22:31 Znovu tma a krátká pauza. Náhle dav slyší intro ze skladby American Idiot, která klukům vrátila slávu a miliony prodaných kopií. Jesus of Suburbia má stejnou, ba možná i lepší atmosféru.

22:32 – 22:40 Teď už je možná opravdu konec. Ale ne! Billie se vrací s akustickou kytarou a odehraje písničky Redundant, Words I Might Have Ate a Wake Me Up When September Ends

22:41 – 22:45 Nastupuje naposled kytarista a zpěvák Billie Joe Armstrong a hraje úplně poslední píseň večera Good Riddance (Time of Your Life). Konec je doprovázen obrovským aplausem.

22:46 – 22:50 A loučí se s námi i ostatní členové kapely plus s doprovodným týmem a postupně mizí za scénou.

Green day byli po pěti letech v Praze, kde se předvedli ve své nejlepší kráse, každý si koncert jistě pochvaloval. Doufáme, že dorazí znovu co nejdříve. Děkuji a dobrou noc!

Zdroj: www.ceskatelevize.cz, www.setlist.fm

Témata: Green Day, kapela, koncert, online

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 3. 6. 2020, včera měl(a) svátek Jarmil

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt