Poslední úklona největšího Pierota

Poslední úklona největšího Pierota zdroj: Wikipedia.org

17. 6. 2012, 16:04 | Michala Ondrušková

stalo se 17. června 1846 19. stol.

Paříž – Dnes v noci zemřel v Paříži Jean Gaspard Deburau, nejobdivovanější z francouzských mimů, slavný představitel Pierota, český rodák.

Deburau se narodil v Kolíně, jako Jan Kašpar, 31. července roku 1796. Jeho otec, původem ze severní Francie, zde sloužil jako voják a tady také potkal Janovu matku Kateřinu. Než se však dal k armádě, vystupoval v Paříži coby tanečník na provaze, a po odchodu z vojenské služby, a také z Kolína, se k „mechanickým uměním“ vrátil.

Rovněž z jeho dětí se stali artisté. Mladý Jean pak po příchodu do Paříže pracoval jako kulisák a statista v divadle. Pouhou náhodou sehrál svůj první výstup jako náhrada za propuštěného mima. A tehdy diváci i ředitel divadla rozpoznali jeho velký talent.

Než se stal slavným a obdivovaným, musel ovšem ujít dlouhou cestu – na čas opustit divadlo, živit se jako modelář a provazolezec, oženit se a ovdovět, být dokonce obviněn ze zabití. Prožité peripetie mládí, a nejisté kočovné dětství patrně daly jeho umění sílu, dokázal obecenstvo strhnout, rozesmát i rozplakat.

Znovu pro divadlo oživil postavu Pierota a vtiskl jí svůj vlastní netypický výraz a rysy postaviček pařížských bulvárů. Paříž jej za to milovala a zahrnovala ovacemi.

Letos v únoru se však při představení Zkoušky kvůli technické závadě propadliště zranil, když se zřítil z jeviště. Představení dohrál, i když  za velkých bolestí, další účinkování však přerušil – až do včerejšího dne.

Jako by tušil blízký konec, rozhodl se včera vystoupit v představení Pierotova svatba. Publikum jej přivítalo s nadšením, a mělo plné pochopení, když vynechal náročný výstup. Naposled se Paříži uklonil. Jeviště života opustil doma, kolem třetí hodiny ranní.

Zdroj: Wikipedia.org, 57osobnosti.cz

Témata: Francie, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 16. 7. 2020, včera měl(a) svátek Jindřich

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt