Před 80 lety se světu poprvé představil Pepek Námořník

Před 80 lety se světu poprvé představil Pepek Námořník zdroj: Wikipedia.org

17. 1. 2012, 21:53 | Sylva Burgertová

stalo se 17. ledna 2009 21. století

New York – Kdo by neznal svalnatého námořníka, který bez dýmky a špenátu neudělá ani krok? Poprvé se světu představil 17. ledna 1929 v newyorském listě Evening Journal kde pravidelně vycházel komiks Thimble Theatre kreslíře Elzie Segara.

Tento komiks vyšel poprvé 19. prosince 1919 a již od začátku se v něm objevovala Olive Oyl, budoucí Pepkova přítelkyně, její otec Castrol Oyl a její původní přítel Horace Hamgravy. Pepek poprvé vstoupil do děje v momentě kdy se Castrol Oyl rozhodl jet na Dice Icland a sháněl námořníka pro tuto plavbu. Před cestou se stavil do doku a právě zde potkává Pepka, kterého se zeptá:“Ty jsi námořník?“. „Cos myslel? Že jsem kovboj?“ odvětil mu.

Postava Pepka, v originále Popeye, vznikla dle skutečné osoby. Segar se rád nechával inspirovat lidmi kolem něj, a pro Pepka si vybral hospodského štamgasta Franka „Rockyho“ Fiegela, který fajfku údajně neodložil ani v koupelně a špenát nadevše miloval. Segar Pepka maloval však pouze do roku 1938 a od té doby jej vystřídala spousta jiných výtvarníků, a to hlavně ve 30. letech studio Maxe Fleischera, které jej dostalo do televizních grotesek.

Pepek neúnavně sváděl souboje o svou milovanou družku Olive a energii doplňoval špenátem. Za hlavní americké město špenátu se považuje Crystal City v Texasu, a právě zde Pepkovi připisují díky za 30% navýšení spotřeby špenátu a od roku 1937 zde stojí jeho vlastní socha. Tu můžeme najít i v dalším významném městě a to rodišti jeho tvůrce Elzieho Segara v Chesteru, Illinois. Zde mimo jiné můžete navštívit také Pepkovo muzeum a oficiální fanklub.

Zdroj: Pepeknamornik.blog.cz

Témata: komiks, výročí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 30. 3. 2020, včera měl(a) svátek Taťána

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt