Prevít rock – a my?

Prevít rock – a my? zdroj: Ceskatelevize.cz

30. 3. 2012, 18:00 | Jakub Hájek

stalo se 30. března 1983 80. léta

Ve dvanáctém čísle týdeníku Tribuna vyšel článek Nová vlna se starým obsahem, který se zabývá protispolečenským působením některých amatérských i profesionálních rockových skupin.

Fakta, která autor předkládá, jsou burcující a rozhodně by neměla zůstat bez odezvy. Ve zvrhlé módě úpadkového punku nebo také zběsilého či prevíta rocku Západu se zhlédli některé naši „umělci“ a šíří tak brak nejen primitivností hudby, ale vyjadřují názory, které jsou nám naprosto cizí.

Zcela nekriticky přijali od západních punků i styl oblékání a chování. Oplzlá gesta, vystupování jen v dámských punčocháčích, barevné pruhy přes obličej, silné řetězy se zámky, kříže a jiná šokující veteš – to je ona „nová“ vlna v jejich podání.

Už samotné názvy skupin – třeba Parchanti, Žlutý pes, Zkárovaný přebal, Žabí hlen, Devizový příslib atd. – jasně naznačují, o jaké umění asi půjde. Texty písní – třeba vyřvávání „bejby, bejby, dej mi kadilak“ (Letadlo), hrubost veršovánek „má špinavá záda, nepije, nekouří, nesolí, ale má to ráda“, název songu Pal vodsuď, hajzle (Jasná páka), nebo „náš pán je král, má jméno heroin“ (Bronz) už přesahují všechny meze.

Tito „umělci“, jak se ukazuje, zcela svobodně šíří mezi mládež názory naší ideologii nepřijatelné, šíří filozofie nihilismu, marasmu, cynický přístup k životu a všem hodnotám. Smutné na celé věci je, že zřizovateli těchto skupin jsou vesměs SSM, ROH, národní výbory, okresní kulturní střediska. Tedy organizace a instituce, které by v místě svého působení měly socialistickou, stranickou kulturní politiku řídit a prosazovat.

Jejich nedůslednost, malá nebo vůbec žádná kontrola a přílišná tolerance pak dovolují, aby do pop music vstupovala živelnost, aby se prostřednictvím takovýchto skupin otravovalo a manipulovalo vědomí především mladých posluchačů a aby se tak hrubě porušovaly zásady naší kulturní politiky.

Je povinností všech zřizovatelů, pod jejichž hlavičkou podobní „umělci“ pracují, aby provedli přísnou kontrolu jejich činnosti a vyvodili z jednotlivých případů nekompromisní závěry.

Zdena Bakešová
Rudé Právo, 30. března 1983, str. 2

Zdroj: Archív Rudého Práva – archiv.ucl.cas.cz

Témata: cenzura, hudba, rock, socialismus

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Tak u tohoto jsem

  MoB, 31. 3. 2012 0:02

  Reagovat

  Tak u tohoto jsem obzvláště rád, že šli komunisti do kopru…

  • Jako kvůli pár zfetovaným

   nechcikapitalismus, 31. 3. 2012 19:48

   Reagovat

   Jako kvůli pár zfetovaným máničkám radši budete podporovat loupežný kapitalismus? Vy myslíte jenom na sebe, sebestřednej pravičáku !! Za komunismu nebyly žádní bezdomovci, byla práce, člověk měl nějaké jistoty a nemusel se bát každéjho nového dne!!!

   • No samozřejmě. Kapitalismus je

    MoB, 31. 3. 2012 21:41

    Reagovat

    No samozřejmě. Kapitalismus je mnohem lepší společenské zřízení, než komunismus (i kdyby tady někdy komunismus byl, jako že nebyl nikdy nikde). Jestli si chcete užít, zkuste Kubu nebo Severní Koreu – čímž prakticky vzato seznam zemí koketujících s komunismem skončil. A zpět k tématu – nemám rád žádný systém, který je schopen zavřít umělce… (bohužel se nám k tomu blíží i naše současná politická garnitura – takže aby bylo jasno, ti by měli jít do kopru taky).

 • super! dík za osvěžení

  já II, 16. 10. 2014 16:52

  Reagovat

  super! dík za osvěžení a zásluhu, že tato “perla” nezapadla navždy do smetiště dějin. Historicky významný text, který neškodí si čas od času připomenout. Dlouhou dobu jsem si výstřižek schovával, ale jak už to bývá, časem se někam ztratil :-)

  • Já jej měl tak

   Karel, 17. 9. 2017 14:07

   Reagovat

   Já jej měl tak kdovíjak dlouho skovanej. Jen blbec může říct zfetovaný máničky a chtít zpět komunismus.

Úterý 20. 4. 2021, včera měl(a) svátek Rostislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt