Pucciniho Tosca vzbudila velký rozruch

Pucciniho Tosca vzbudila velký rozruch zdroj: Epilogue.net

14. 1. 2012, 17:29 | Radka Löfflerová

stalo se 14. ledna 1900 19. stol.

Řím – V Římském  Teatre Costanzi dnes měla světovou premieru dlouho očekávaná opera  Giacoma Pucciniho Tosca.

Událost vzbudila velký zájem, mezi diváky se po prvním zvonění objevila dokonce i královna Margherita a italský premier. Jejich příchod byl příčinou mnoha vzrušených debat i po zvednutí opony, proto sám dirigent Leopold Mugnone poslal oponu zpět a pokračovalo se až po uklidnění publika.

Opera měla obrovský úspěch, i když Richard Strauss se o ní vyjadřuje velmi nelichotivě a Gustav Mahler ji dokonce nazývá “mistrovskou slátaninou”.

Děj je situován do  roku 1800 do doby napoleonských bojů v Itálii.  Na pozadí revolučních politických událostí se odehrává drama vášnivé zpěvačky Toscy a jejího milence malíře Cavaradossiho, pro kterého se zbožná Tosca odhodlá dokonce k vraždě zákeřného policejního šéfa barona Scarpia, aby nakonec sama musela ukončit svůj život. Je to jedna z mála oper, ve které se ani jedna z hlavních postav nedožije konce.

Drama La Tosca od Victoriena Sardoua zhlédl  Giacomo Puccini již v roce 1889 v Miláně, kdy v něm hlavní roli hrála slavná herečka Sarah Bernhardt. Pucciniho práce na Manon Lescaut a Bohémě však kompozici Tosky oddálily a skladatel operu dokončil až v roce 1899.

Křištálová kouleVěštecká koule

Od své římské premiéry  bude tento příběh strhávat publikum celého světa a Pucciniho opera se stane stálicí na světových operních scénách. V roli Toscy se objeví ta nejznámější jména, jako například Maria Callasová, Ema Destinová, Eva Urbanová.

Česká premiera se odehraje 21.listopadu 1903 v Národním divadle v Praze.

Zdroj: Wikipedie.cz, KJM.cz, SOP.cz

Témata: divadlo, kontroverze, opera, vydání

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 16. 4. 2021, včera měl(a) svátek Anastázie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt