Rodičovstvo, pozor! Musíte svá děcka poslat do školy

Rodičovstvo, pozor! Musíte svá děcka poslat do školy zdroj: Wikipedia.org

6. 12. 2010, 11:30 | Matěj Malecha

stalo se 6. prosince 1774 18. stol.

Vídeň – Císařovna Marie Terezie dnešním dnem ukládá rodičům za povinnost posílat svá dítka denně do školy.

Toto nařízení se dotýká potomků v stáří od šesti do dvanácti roků. Chce tak zvýšiti vzdělanost svých poddaných. Rádi bychom připomněli, že k tomuto rozhodnutí přistoupila naše vážená císařovna se značným předstihem nežli země kol nás.

Toto rozhodnutí, vydané dnes, 6. prosince léta páně 1774, nese název Všeobecný řád školní, kterýmžto počíná se měniti soustava škol. Každá fara nyní uloženo má založiti ve své vísce školu a učiti děcka číst, psát a počítat. Ve městech pak jest nařízeno vzdělání ještě zpestřit a rozšířit o další předměty výuky.

Tento císařinin krok je vskutku odvážný, jako mnoho dalších předcházejících, ze všeho nejvíce však ukazuje na moudrost naší císařovny. Nyní díky moudrosti císařské poroste i moudrost národa jakožto celku.

Křištálová kouleVěštecká koule

Od tohoto data je školní docházka povinná.

V roce 1948 bude právo na bezplatné vzdělání uznáno a zařazeno do Všeobecné deklarace lidských práv, vše bude zformulováno do článku 26.

Zdroj: Signaly.cz, Wikipedia.org

Témata: Marie Terezie, škola, zákon

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 10. 12. 2019, včera měl(a) svátek Vratislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt