Schindlerův seznam burcuje i dojímá

Schindlerův seznam burcuje i dojímá zdroj: Universal Pictures

5. 3. 2013, 20:41 | Jakub Hájek

stalo se 5. března 1994 90. léta

Praha – Se slzami a pohnutým mlčením přijali diváci premiéru filmu Stevena Spielberga Schindlerův seznam, která minulý týden proběhla na celém světě.

Místy se ozval i potlesk – většinou však utichl stejně spontánně, jak začal. Tleskající jak by si uvědomili, že aplaus je zde nepatřičný.

Tento černobílý snímek, navržený na celkem dvanáct Oscarů, líčí osud svitavského rodáka a původě nacisty Oskara Schindlera, jenž zachránil před smrtí 1 200 Židů z krakovského ghetta tím, že je zařadil na seznam dělníků pro svou keramičku.

„Ten film je dobře udělaný, ale pro někoho, jako jsem já, kdo celým tím peklem prošel, je o podáno příliš růžově,“ prohlásila po čtvrteční premiéra v Jeruzalémě Hana Rohansky, jedna ze 150 „Schindlerových“ Židů, kteří dnes žijí v Izraeli. „Skutečnost byla mnohem krutější,“ dodává.

„Jako film je to geniálně udělané, ale po historické stránce…,“ vrtí hlavou další zachráněný, Nahim Bau, který ve filmu zhlédl vlastní svatbu ve Spielbergově podání. Kamera snímá skupinku Židů přihlížejících požehnání snoubenců pod slavnostním baldachýnem. Skutečná svatba – v Schindlerově továrně – se tehdy obešla bez hostů i dekorací. „Jsem ale šťastný, že jsem vůbec tady. Kdyby mi někdo tenkrát řekl, že o tom jednou uvidím film…“

Ožily však i scény mnohem bolestnější. „Jednu chvíli jsem vůbec nevnímala, co se děje na plátně,“ říká další zachráněná, Pella Mandelová. „Znovu se mi vybavilo to ráno 14. května 1944. Stály jsme na dvoře nahé a německý doktor nás prohlížel. Ty slabé z továrny vyřazoval a posílal je do tábora. Strašně jsem se tenkrát bála, že neprojdu: byla jsem kost a kůže.“

Největší ohlas však Schindlerův seznam vyvolal v Německu.

Schindlerův seznam

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci. Hlavní role se ujal Liam Neeson a o vynikající hudbu film obohatil John Williams.

[poll id=”94″]

Křištálová kouleVěštecká koule

Schindlerův seznam nakonec získá sedm Oscarů, včetně ocenění za nejlepší film roku a nejlepší režii a stane se stěžejním dílem světové kinematografie.

Zdroj: MF Dnes, 5. března 1994, str. 1, www.csfd.cz

Témata: film, holocaust, Oscar, Schindlerův seznam, Steven Spielberg, Židé

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Je to hrdinský čin,

    JUDr.Karel Vlk, 10. 5. 2015 14:26

    Reagovat

    Je to hrdinský čin, i když u toho byl i ekonomický zájem.Stejně si vedl i pan Winton

Úterý 20. 4. 2021, včera měl(a) svátek Rostislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt