Slavnostní předávání Nobelovy ceny jako odkaz vynálezce dynamitu

Slavnostní předávání Nobelovy ceny jako odkaz vynálezce dynamitu zdroj: NobelPrize.org

10. 12. 2010, 9:54 | Matěj Malecha

stalo se 10. prosince 1901 ½ 20. stol.

Stockholm – Dnes se koná první slavnostní předávání Nobelovy ceny. Tato událost se bude opakovat každý rok. Ocenění bude udělováno za významné počiny na poli vědy a kultury. Zakladatelem je, jak je z názvu patrné, Alfred Nobel – vynálezce dynamitu. Vznik ocenění je totiž naplněním jeho závěti.

Cena bude udělována celkem v pěti kategoriích. Konkrétně pak za přínos v oblasti chemie, fyziky, lékařství, míru a literatury. Cenu může získat i kolektiv lidí, Nobelovu cenu za mír dokonce i celá organizace. Ocenění nelze udělit in memoriam.

Cena se uděluje lidem vybraných ze seznamu nominovaných. Kritéria pro právo nominovat se v jednotlivých oblastech liší, avšak vždy jsou přísná.

Držitel Nobelovy ceny získá medaili, diplom a peněžní odměnu. Ta je vyplácena z Nobelova fondu, který za tímto účelem zřídil sám Nobel. Medaile má průměr 66 mm, váží necelých 200 gramů a je vyráběna z 23karátového zlata.

Očekává se, že se z tohoto ocenění stane prestižní cena, neboť myšlenka je jasně definovaná a je brán velký zřetel na preciznost a důstojnost.

Křištálová kouleVěštecká koule

V budoucnu se Nobelova cena začne považovat za absolutním vrchol, nejvyšší možné ocenění, kterého lze dosáhnout v pěti „nobelovských“  kategoriích.

V roce 1968 se přidruží cena za ekonomii, která se bude udílet během stejného ceremoniálu, ale nebude považována za skutečnou Nobelovu cenu.

Ve stejný rok bude rozhodnuto, že cenu mohou získat maximálně 3 osoby.

Český národ získá „Nobelovku“ pouze dvakrát. V roce 1959 to bude Jaroslav Heyrovský za chemii a v roce 1984 Jaroslav Seifert za literaturu.

Zdroj: Wikipedia.org, Converter.cz

Témata: ocenění

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Dobrý den, upozorňuji na

  Milos, 10. 12. 2010 12:51

  Reagovat

  Dobrý den, upozorňuji na hrubku – “získá medaily”.

 • Řešení globálního problému pitná

  Eduard, 10. 2. 2013 7:12

  Reagovat

  Řešení globálního problému pitná voda je cesta jak
  získat Nobelovu cenu?Záchrana životů systémem v
  kterém lze přežít katastrofy?Mohu to dokázat,ale
  komu důchodce z Čech

Čtvrtek 9. 7. 2020, včera měl(a) svátek Nora

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt