Snímek Avatar má světovou premiéru

Snímek Avatar má světovou premiéru zdroj: Filmy-online.ezin.cz

17. 12. 2011, 14:51 | Michal Karas

stalo se 17. prosince 2009 21. století

Hollywood – Film Avatar má dnes světovou premiéru. První veřejné promítání proběhlo 11. prosince v Londýně. Režisér James Cameron natočil zřejmě nejdražší film v historii. Je to jeho první snímek od Titanicu, který vešel do kin před dvanácti lety.

Režisér James Cameron není rozhodně žádným nováčkem, i když nestudoval žádnou filmovou školu a začínal jako řidič kamionu. Jeho debut v roce 1981 nedopadá nijak skvěle, béčkový snímek Piraně 2 žádný úspěch nepřináší, navíc na Jamese tlačí producenti (nedávají mu volnost ve psaní scénáře). Dostává teploty a při spánku se  mu zdá sen o robotovi, co ho chce zabít a tím dostává nápad o sci-fi sáze Terminátor, která mu roku 1984 přináší velký úspěch, stejně tak jako pokračování (1994). Mezi jeho další úspěšné projekty se zařazují také Vetřelci (1986), Propast (1989), Pravdivé lži (1994) a také megatrhák Titanic (1997). Od té doby se schovává do ústraní, kde čeká na technologie a zpracovává informace k Avataru.

Trailer k filmu Avatar

Teď si něco řekneme o příběhu. Nacházíme se v roce 2154 a lidé obsazují měsíc Pandora, kde se nachází podobná forma života jako na Zemi, žijí zde obyvatelé Na-vi. Objevila se tu vzácná hornina Unobtainium, kterou nemá lidstvo dostatek a je pro něj velmi důležitá. Děj se točí okolo vojáka Jaka Sullyho,  kterého hraje Sam Worthington (Terminator: Salvation, Salto do života). Jake se infiltruje k domorodým obyvatelům přes speciální zařízení, jež lidé mají k dispozici, naváže kontakty a získá si jejich velkou důvěru. Člověk sem ale přišel pro nerostné bohatství, a proto má být posvátný les pokácen, příroda zničena a vše má být směřováno k rychlé a efektivní těžbě. Nebude to mít však lehké, Na-vi a Jake se jim postaví do cesty. Jak vše dopadne?? To vám nebudeme prozrazovat, zajděte si na snímek do kina nechte se sami překvapit. ;-)

„Tento film je nadčasový a otevírá novou éru kinematografie, hlavě tím, že se v něm nachází mnoho speciálních efektů a triků. Bude promítán speciálně pouze ve 3D“ sdělil Neaktualitám režisér James Cameron. „Máme jistě i velké oscarové ambice“ dodal.

Pár zajímavostí k filmu

  1. Přibližný rozpočet na výrobu filmu je $190 miliónů USD.
  2. Nápad na film vzniknul v hlavě Jamese Camerona na konci 90 let. Při plánované premiéře v roce 1999 by ale rozpočet přesáhl 400 miliónů dolarů, což studia nepřipustila.
  3. Scénář k filmu psal James Cameron 6 let
Křištálová kouleVěštecká koule

Avatar po šesti týdnech vydělá rekordních 1,8437 miliardy dolarů ( Titanic pouze 1,8432 miliardy dolarů)  a tím se zapíše do historie jako nejvýdělečnějším filmem všech dob. S oscary už je to horší. Vyhraje pouze tři (nejlepší výprava, nejlepší kamera a nejlepší triky) a překvapivě nedostává za nejlepší film či hlavní režii. To je oproti Titanicu, který dostal 11 ocenění akademie velké zklamání.

Zdroj: Dokina.tiscali.cz, CSFD.cz, Lidovky.cz

Témata: Avatar, film, premiéra, vydání

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 20. 9. 2020, včera měl(a) svátek Zita

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt