Úspěšné televizní pořady uplynulého roku: Chalupáři i přenosy ze spartakiády

Úspěšné televizní pořady uplynulého roku: Chalupáři i přenosy ze spartakiády zdroj: Česká televize

7. 2. 2012, 12:45 | Adam Z.

stalo se 7. února 1976 70. léta

Praha – Každý rok sestavuje televize pro svou potřebu na základě diváckého průzkumu jakýsi žebříček nejúspěšnějších pořadů. Tento žebříček za právě uplynulý rok je v mnohém poučný. Vyplývá z něho, že z padesáti nejlépe hodnocených programů bylo plných čtyřicet vyrobeno vlastními televizními redakcemi, jen v deseti případech jde o pořady cizí.

Vysoce byly hodnoceny takové inscenace jako Nejmladší z rodu Hamrů, Byl jednou jeden dům, Chalupáři, bakalářské příběhy, ale například i dramatizace románu T. Manna Buddenbrookovi, film Vyšší princip, přenosy ze spartakiády a jiné. I v hodnocení zahraničních pořadů jsou na předních místech pořady skutečně umělecky hodnotné, například film Osvobození, Romeo a Julie a další.

Z těchto, lze říci statistických výsledků vyplývá několik závěrů. Především, jak vysvítá už z několika uvedených příkladů, znova se potvrzuje, že naše televizní tvorba – přes dílčí prohry – má vzestupnou úroveň, že dnes už dovede vytvářet televizní díla, která podávají a představují pravdivé svědectví o naší současnosti, že je dovede vytvářet v bohatosti žánrové i široké škále uměleckých forem.

Za druhé – a to je stejně významné – že divácká obec jako celek rovněž vyrostla, že dovede poctivou tvůrčí a socialisticky angažovanou tvorbu pochopit a ocenit, že svou zdravou náročností vlastně povzbuzuje televizní tvůrce k poctivější, odpovědnější práci.

V letošním roce, v roce významných událostí, odpovědnost televizní tvorby dále roste. Uznání diváků a dosavadní společenská a umělecká odpovědnost tvůrců jsou tím nejcennějším darem, s nímž televize do příštích měsíců vstupuje.

Rudé právo, 7. 2. 1976, str. 5

Zdroj: Rudé právo – Archiv.ucl.cas.cz

Témata: komunismus, seriál, televize, žebříček

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 20. 4. 2021, včera měl(a) svátek Rostislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt