V Irsku se čepuje černé pivo

V Irsku se čepuje černé pivo zdroj: Wikipedia.org

24. 9. 2011, 16:56 | Michal Ozogán

stalo se 24. září 1759 18. stol.

Dublin – Mladý irský pivař Arthur Guinness ukázal, že má víc kuráže, než jeho starší a zkušenější kolegové. Když mu bylo pouhých čtyřiadvacet let, pronajal si zanedbaný dublinský pivovar St. James’s Gate.

Guinness začal s úplně běžným pivem „Ale“, ale mnoho úspěchů s ním nenadělal, protože měl ve městě obrovskou konkurenci. Aby se od ní nějak odlišil, rozhodl se k riskantnímu kroku a začal vařit úplnou novinku – černé pivo.

Snažili jsme se z mladého Guinesnesse získat recept na tenhle vynález, ale ten nám vůbec nic neprozradil s tím, že se jedná o výrobní tajemství. Dal nám alespoň toho zázraku ochutnat. Pro černé pivo je typická hořkost a suchost a má výraznou praženou chuť.

O tom, jestli má Guinnessovo pivo nějakou budoucnost, se můžeme jen dohadovat. Musíme však říct, že již od prvního dne jde na odbyt.

Křištálová kouleVěštecká koule

Z černého piva Guiness se nakonec stal tradiční irský nápoj. O rozvoj filmy se nejvíce zasadil Guinnessův vnuk. Za jeho vedení se pivo dostalo až za moře do Anglie. Byl zvolen starostou Dublinu a stal se i nejbohatším Irem. Pivovar Guinness se v roce 1838 stal největším v zemi.

Dnes se může Guinness pyšnit nálepkou šestý největší pivovar na světě, který zaměstnává 12500 lidí. Své výrobky vaří v 50 státech světa a prodává je ve 150. Za pouhých 24 hodin se na světě vypije až 10 milionů sklenic tohoto piva.

Zdroj: CT24.cz, Pivovary.info, Pivnidenik.cz, Guinness-beer.cz

Témata: Irsko, pivo

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 20. 9. 2020, včera měl(a) svátek Zita

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt