V koncentračním táboře Mauthausen zemřel zpěvák a herec Karel Hašler

V koncentračním táboře Mauthausen zemřel zpěvák a herec Karel Hašler zdroj: Czechfolks.com

22. 12. 2011, 14:09 | Sylva Burgertová

stalo se 22. prosince 1941 ½ 20. stol.

Mauthausen – Dle posledních informací byl Karel Hašler brutálně ubit na schodech, na kterých následně zemřel. Mauthausen je skupina nacistických koncentračních táborů, které jsou zbudovány v Horních Rakousích. Karel Hašler zde byl odveden poprvé na počátku roku, tři dny jej vyslýchali, mučili a následně byl propuštěn.

2. září jej však opět odvedli a to přímo z natáčení filmu Městečko na dlani. Tentokrát se však již nevrátil. Nacistickému režimu byl trnem v oku hlavně proto, že známý textař a písničkář skládal také české písně, protiválečné, protiněmecké, které nám, českému lidu v těžké době hodně pomáhají překonat trpké časy.

Karel Hašler působil, mimo již zmíněných odvětví, také jako režisér, dramatik, scénárista a spisovatel.  Narodil se 31. října 1879 na levém břehu Vltavy ve Zlíchově do sklářské dělnické rodiny. V brzkém věku se stále nemohl rozhodnout, čím se bude živit a tak se na popud otce dal vyučit rukavičkářem, řemesle ve kterém ovšem nespatřoval žádnou budoucnost a ani jej nijak neuspokojovalo.

Brzy se přidal k ochotnickým souborům a začal hrát divadlo, stálo jej to i menší roztržku s otcem. Mimo české divadlo se dostal také do Lublaně, předvést jeho talent v plné síle mu ale bránila jazyková bariéra a tak se brzo vrátil do vlasti. Od roku 1903 hrál v Národním divadle, kde ztvárnil celou řadu rolí.

Roku 1908 pojal za svou choť Zdenu Frimlovou,  a právě díky jejímu bratrovi Rudolfovi začal Karel Hašler skládat písně. Vystupoval v různých varieté, kabaretech a založil po francouzském vzoru také Velkou revue, která ovšem měla jen krátký život. Jeho písně byly a jsou oblíbené pro melodie, zvučnost a hlavně pro patriotismus a politickou satiru.

Na každý skandál skládal ihned novou píseň, kterou si záhy pobrukovala celá Praha. Postupně se stával slavným, až dosáhl stejného uznání jako například Vlasta Burian, spolu se slávou však začal žít i bujaře, což vedlo k rozchodu s jeho ženou a tak žili od 30. let odděleně.

Dostal se také k filmu, mohli jsme ho vidět vedle jiných hvězd jako například Matka Kráčmerka, Ať žije nebožtík či Roztomilý člověk. Poslední léta také pořádal písňové večery, kde se navracel ke svému parodování politické scény a hlavně odporu k nacismu a válce. Karel Hašler povzbuzoval v národu optimismus, a je tedy smutné že o něm již musíme psát a mluvit v minulém čase, je ale jisté, že spolu s ním nezemřely jeho písně, které si můžeme notovat pořád a stále.

„Ta naše písnička česká, ta je tak hezká, tak hezká, tak jako na louce kytička, vyrostla ta naše písnička, až se ta písnička ztratí, pak už nic nebudem mít, jestli nám zahyne, všechno s ní pomine, potom už nebudem žít.“

Křištálová kouleVěštecká koule

Později vyjde najevo, že Karla Hašlera odvedli na popud kolaborujícího režiséra Václava Binovce, který bude po válce 3 roky vězněn. Písně Karla Hašlera se budou zpívat i v dalším tisíciletí.

Zdroj: www.csfd.cz

Témata: herci a herečky, Karel Hašler, koncentrační tábor, Mauthausen, písničkář, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt