V Londýně bylo pro obnovu míru založeno UNESCO

V Londýně bylo pro obnovu míru založeno UNESCO zdroj: UNESCO.org.uk

4. 11. 2010, 9:29 | Matěj Malecha

stalo se 4. listopadu 1945 ½ 20. stol.

Londýn – Zatímco se svět vzpamatovává z nejstrašnější války všech dob, lidé si začinají uvědomovat, že tato chyba by se již nikdy neměla opakovat. Za tím účelem ustanovila OSN nový úřad – Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu, zkráceně UNESCO. Stalo se to právě dnes v Londýně. Na vzniku a následné ratifikaci se podílelo 20 států z celého světa, včetně Československa. Sídlo je plánováno umístit do Paříže.

Mezi hlavní oblasti působení UNESCO bylo vytyčeno udržování světového míru, rozvíjení mezinárodní spolupráce v oblasti vědy, kultury a výchovy a prosazování lidských práv, společně s úctou k právnímu řádu.

Celkem se aparát UNESCO skládá ze tří úrovní – generální konference, výkonná rada a sekretariát. Je přáním snad všech, aby se dařilo UNESCU plnit úvodní větu preambule:

“Vzhledem k tomu, že války se rodí v myslích lidí, je nutné v myslích lidí budovat efektivní zábrany válek.”

Křištálová kouleVěštecká koule

UNESCO se bude dále rozrůstat, v roce 2010 dovrší počet členských zemí 193. Bude spojováno převážně s ochranou kulturního dědictví, přestože skutečné spektrum zájmů bude větší.

Zdroj: Wikipedia.org, mzv.cz

Témata: Londýn, osn

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt