V Miláně se otevírá nová opera – La Scala

V Miláně se otevírá nová opera – La Scala zdroj: Operaplus.cz

3. 8. 2013, 15:07 | Michala Ondrušková

stalo se 3. srpna 1778 18. stol.

Miláno – Italské Miláno se dnes dočkalo, a po dvou letech od začátku stavebních prací je konečně zahájen provoz nového operního dómu. Při slavnostním zahájení zazní Salieriho nová opera  L’Europa riconosciuta.

Divadlo nese jméno Il Nuevo Regio Ducal Teatro alla Scala, lidově La Scala, což v italštině značí také schody, žebřík, či stupnici. Nahradí tak divadlo Regio Ducale, které před dvěma lety vyhořelo, a zároveň zachovává v názvu i památku na kostel, který na tomto místě stával – Santa Maria della Scala. V roce 1385 ho tu nechala postavit milánská šlechtična Regina della Scala.

Budova opery je vskutku působivá, a to jak co se týče jejího monumentálního průčelí, tak především interiérů. V hledišti je umístěno 270 lóží, přičemž do každé se pohodlně posadí šest osob. Lóže mají navíc své soukromé pokoje s krbem a karetním zařízením, kde se mohou hosté občerstvit. Lóže jsou nad sebou řazeny v šesti patrech a jejich vybavení je opravdu překrásné a přizpůsobené vkusu jejich vlastníků, včetně jejich erbů.

Návrhem budovy byl pověřen dvorní architekt Giovanni Piermarini de Foligno, a opona je dílem bratrů Riccardiových. Zobrazuje básnickou alegorii  Giuseppa Pariniho.

Její Veličenstvo Marie Terezie, jako panovnice Lombardie, na výstavbu opery uvolnila podstatnou finanční částku, neboť této scéně prorokuje velkou budoucnost.

Křištálová kouleVěštecká koule

Marie Terezie bude mít pravdu – La Scala, jak nakonec operu budou všichni znát, se stane operou všech oper. Zažije slavné okamžiky, triumfy, ale i těžké chvíle, když ji za války poškodí bombardování. Bude dále rekonstruována a rozšiřována, a vystoupit v ní bude snem všech operních pěvců a pěvkyň.

Zdroj: operaplus.cz,wikipedie.cz

Témata: La Scala, opera, operní dům, otevření, salieri

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt