V Praze byla slavnostně otevřena Karlova universita

V Praze byla slavnostně otevřena Karlova universita zdroj: Wikipedia.org

7. 4. 2011, 15:09 | Matěj Malecha

stalo se 7. dubna 1348 starší

Praha – Srdce veškerého učenstva českého radostí plesá, neboť od tohoto dne jest výnosem našeho císaře a krále Karla IV. Lucemburského v Praze ustanovena universita. Završena tak byla snaha jeho otce, kterýžto ve své snaze nepochodil, neb na odpor šlechty narazil.

Tímto počinem císař opětovně prokázal svého diplomatického ducha, jelikož získání privilegia pro založení university stálo jej mnoho útrap. Prve musel prosit u papežského stolce v Římě. S přímluvou arcibiskupa Arnošta z Pardubic papež Kliment VI. souhlasil a 26. ledna l. P. 1347 v Avignonu vydal listinu, kde ustanovuje, aby ve městě Praze na věčné budoucí časy kvetlo obecné učení v kterémkoli povoleném oboru.

Jednu velkou bitvu císař vyhrál, další zkuš však přišla záhy, neb musel založení university prosadit u vážené šlechty. I zde uspěl. Od té chvíle začal universitu budovat, ispirujíce se universitami v Paříži, Bologni a Neapoli, všude se snažíc vybrat to nejlepší.

Výsledkem trpělivé snahy císaře jest, že v Praze se lze učit na čtyřech fakultách – artistické, teologické, právnické a lékařské.

Křištálová kouleVěštecká koule

V roce 1349 přibude potvrzující listina – Eisenašský diplom, který rozšíří pravomoci univerzity např. o právo vydávat vlastní statut a osvobození od daní. To přispěje k upevnění jejího statusu.

Postupem času se univerzita začne rozrůstat a nabírat na celoevropském významu. Záhy se Praha stane centrem vzdělanosti pro střední Evropu.

Podle průzkumu v roce 2009 bude Karlova univerzita označena za nejlepší v České republice a vcelosvětovém měřítku umístěna mezi 201.–302. místo.

V roce 2010 bude mít Karlova univerzita 17 fakult, kromě dvou v Hradci Králové a jedné v Plzni, jsou všechny umístěny v Praze.

Zdroj: Wikipedia.org, CT24.cz

Témata: vysoká škola

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 25. 5. 2020, včera měl(a) svátek Jana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt