V Praze byla založena Česká expedice, první ryze české nakladatelství

V Praze byla založena Česká expedice, první ryze české nakladatelství zdroj: Simonak.eu

27. 2. 2013, 13:59 | Jiřina Nováková

stalo se 27. února 1790 18. stol.

Praha – Centrum českého obrozeneckého hnutí dalo podnět vzniku Česká expedice, která má plnit fukci jako pražské nakladatelství, knihkupectví a antikvariát.

Zakladatelem Česká expedice je Václav Matěj Kramérius, který tak navazuje na zrušené Svatováclavské nakladatelství.

Kdo je Václav Matěj Kramérius?

Český spisovatel, nakladatel a novinář. Pokřtěn byl jako Matěj Valentin, jméno Václav přijal později jako vlastenecké. Sám své příjmení píše bratrským pravopisem jako Kraméryus.

Václav Matěj Kramérius studoval na jesuitském gymnasiu v Klatovech, pak v Praze filosofii a později práva. Během studií získal prostřednictvím Josefa Dobrovského práci u Jana z Neuberku, jemuž katalogizoval knihovnu. Jinak pracoval se staročeskými díly, prováděl korektury pro řadu českých osvícenců. Pravděpodobně tato práce iniciovala jeho vydavatelskou činnost, naučil pracím nutným při vydávání knih.

Po krátkém působení jako učitel češtiny pracoval pro Schönfeldské císařské královské poštovní Noviny, kdy získal značnou popularit a zkušenosti. Začal později vydávat vlastní noviny pod názvem Pražské poštovské noviny.

Křištálová kouleVěštecká koule

Od roku  roku byly přejmenovány Pražské poštovské noviny na Krameriusovy c.k. vlastenecké Noviny. Tyto noviny se staly velmi oblíbenými a Kramerius k nim začal vydávat různé drobné spisy. Později pak Kramerius koupil knihtiskárnu a vytvořil si tak podmínky k efektivnímu nakladatelskému podnikání.

Krameriovy c.k. vlastenecké noviny se zaměřovaly hlavně na osvětu prostého lidu, národní emancipaci a sociální uvědomění . Zpočátku Kramerius čerpal zahraniční informace hlavně z Wiener Kölner Zeitung, ale později si vytvořil rozsáhlý kruh dopisovatelů.

Od roku 1795 nastal úpadek novin z důvodu přísné cenzury a nepříznivé hospodářské situace. I přesto Kramerius pokračoval ve vydávání až do své smrti v roce 1808.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: České národní obrození, nakladatelství, noviny, Václav Matěj Kramérius

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Bojovali za Český jazyk

    S. Karfíková m., 5. 8. 2017 21:02

    Reagovat

    Bojovali za Český jazyk naší duši tomu se říká vlastenectví. Předkové kteří se snažili pro nás udělat všechno, to se nedá říci o dnešku . Žijeme v Česku mluvíme ale naší hrdost jste zničili. V zahraničí se člověk stidí promluvit aby nikdo nekoukal že jsme kleptomami. Češi byli vždy vítání v cizině jako hudebníci řemeslníci šikovní lidé. To je pryč . Karel

Pátek 16. 4. 2021, včera měl(a) svátek Anastázie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt