V Praze vyšla Melantrichova bible, podle odborníků se jedná o umělecký a typografický skvost

V Praze vyšla Melantrichova bible, podle odborníků se jedná o umělecký a typografický skvost zdroj: Wikipedia.org

11. 4. 2013, 17:14 | Jiřina Nováková

stalo se 11. dubna 1549 starší

Praha – Jiří Melantrich z Aventina dokončil tisk kompletního vydání Bible v českém překladu z latiny. Český text Bible Melantrichovy prošel jazykovou revizí Sixta z Ottersdorfu a pečlivá byla i příprava typografické podoby knihy.

Jedná se o první Melantrichovo opravdu významné dílo, které mu jistě přinese velmi slušný zisk, i když příprava a tisk byly nesmírně nákladné a trvaly řadu let.

Jiří Melantrich z Aventina, původně Jiří Černý Rožďalovický, je významný český renesanční tiskař a nakladatel. Melantrich si z Moravy přinesl základní tiskařský materiál a stal se známým vydavatelem a překladatelem. Vydal mimo jiné Rhegiovo dílo, český překlad jeho Katechismu.

Slibný rozběh dílny však záhy překazil zákaz tisku knih, který vydal král Ferdinand I.  jako reakci na proběhlý stavovský odboj. Melantrich tuto situaci vyřešil tím, že vstoupil do podniku  katolíka Bartoloměje Netolického, na něhož se zákaz nevztahoval. Jako katolík totiž zachoval věrnost panovníkovi.

Oficiálně byl Melantrich u Netolického pouhým zaměstnancem, ovšem z obchodního hlediska byl rovnocenným partnerem. Podle použitých liter a dalšího typografického materiálu lze totiž jasně odlišit práci obou tiskařů. Melantrich se intenzivně  připravoval na hlavní projekt, nové vydání české bible, takzvané Bible Melantrichovy nebo také Melantrišky.

Křištálová kouleVěštecká koule

Roku 1552 se Melantrich osamostatnil a převzal Netolického tiskárnu. Rozhodující však bylo, že se Melantrichovi podařilo od Netolického odkoupit privilegium na tisk a výsadní prodej bible. Melantrich poté tiskárnu z Malé Strany přesunul na Staré Město, kde zakoupil nemovitost a stal se tak staroměstským měšťanem.

Roku 1556 vydal Melantrich druhé vydání své bible a vydal jej v mimořádně vysokém nákladu, neboť roku 1559 končila platnost privilegia na výsadní prodej. Vydání bylo opatřeno novým titulním listem a Melantrich zde poprvé použil též nový tiskařský signet. Přestože bylo nově vysázeno, liší se od předchozího vydání pouze v detailech.

Melantrich vydal minimálně 233 titulů knih i drob­ných tisků různého druhu. Z doložených publikací bylo 111 českých, 75 latin­ských, 3 německé, jedna italská a 33 vícejazyčných učeb­nic a slovníků.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: Bible, kniha, křesťanství, vydání

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt