V Římě bylo slavnostně otevřeno Koloseum

V Římě bylo slavnostně otevřeno Koloseum zdroj: Wikipedia.org

27. 6. 2010, 9:51 | Filip Husák

stalo se 27. června 80 starší

Řím – Dnešek se jistojistě zapíše do dějin Římské říše. Ne vojensky ale kulturně. Císař Titus z dynastie Flaviovců totiž v Římě slavnostně otevřel velkolepý amfiteátr sloužící k gladiátorským zápasům a různým zápasům zvířat proti lidem. Velkolepý amfiteátr je Titovým úspěchem po nedávných katastrofách výbuchu Vesuvu a velkého požáru v Římě, který naštěstí nepoškodil stavbu amfiteátru.

Na dnešní slavnostní otevření bylo připraveno několik gladiátorských zápasů a bojů zvířat proti lidem, bohužel krotitel selhal a zvířata nebyla dost hladová a znervózněla v hluku, který vytvářeli diváci. Krotitel který selhal byl ihned před diváky popraven. Po nevydařeném začátku vše zachránili gladiátorské zápasy. Titus nechával diváky rozhodnout o životu poraženého gladiátora. Když je poražený gladiátor dostatečně nepobavil byl okamžitě zabit.

Aréna má obrovský rozměr 83×48 metrů. Dřevěná podlaha je pokrytá pískem. Pod podlahou arény je dřevěná konstrukce “podzemí”, ve které jsou zvířata a gladiátoři před začátkem představení. Koloseum nemá jako stavba konkurence. Podle agentury Romano Express byla stavba údajně financována z válečné kořisti získané za židovské války, avšak mluvčí císaře tuto informaci razantně odmítl.

Křištálová kouleVěštecká koule

I když ho vandalové a zemětřesení výrazně poškodili zůstal šokující stavbou a symbolem Říma i cele Římské říše. Titus určitě netušil, že tato stavba vydrží až do dnešní doby a bude jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí na světě.

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Možná bych upravil popisek

    Marek, 27. 6. 2012 15:38

    Reagovat

    Možná bych upravil popisek veštěcké koule, aby opravdu předpovídal, aby byl psán jako věštba… něco ve stylu Titus určitě netuší, že jeho stavba přetrvá nebo tak něco podobně :-) ale dnes se mi článek líbil :-)

Čtvrtek 13. 8. 2020, včera měl(a) svátek Klára

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt