Ve věku 79 let zemřel tanečník, choreograf a pedagog Frank Towen

Ve věku 79 let zemřel tanečník, choreograf a pedagog Frank Towen zdroj: Osobnosti.detske-hry.com

27. 12. 2012, 15:14 | Martina Sotáková

stalo se 27. prosince 1991 90. léta

Praha – Frank Towen, vlastním jménem František Novotný, všestranný tanečník, stepař, učitel tance a choreograf, se narodil 27. října 1912 v Praze.

S tancem, nejprve baletem, začal u polského tanečníka a choreografa Remislava Remislavského, který v letech 1922 – 27 působil v pražském Národním divadle a u tanečnice, choreografky a pedagožky Marty Aubrechtové. Se stepem začal právě u ní a později se zdokonaloval u amerického stepaře Boba Parkera, hostujícího v pražském varieté Alhambra. Velmi podstatné bylo také jeho studium amerických filmů s Fredem Astairem a Ginger Rogers.

Ve třicátých letech se ještě pod svým rodným jménem věnoval amatérsky společenskému tanci. Za sedm let získal spolu se svou ženou Annou Romlerovou čtyřicet významných cen z domácích i zahraničních soutěží. Roku 1936 se stal amatérským mistrem Evropy.

Účastnil se seminářů v Německu a Francii. V pražském Amatérském tanečním klubu standartních tanců působil jako trenér a jeho žáci později slavili velké úspěchy v tomto odvětví, jako např. mistři republiky Karel Havlíček nebo Václav Brouček st.

Profesionálně se začal věnovat tanci v době okupace. V letech 1942 – 44 působil spolu s Jiřím Němečkem v divadle v Breslau (Vratislav). Po válce se stal členem tanečního souboru Karlínského hudebního divadla (Karlínská opereta) a v operetním Tylově divadle v Nuslích. Dále vystupoval jako tanečník v nočních klubech a kabaretech.

1949/50 byl baletním mistrem a choreografem v Divadle J. Záborského v Prešově, v roce 1950 šéf baletu pražské Alhambry, 1951 baletním mistrem v divadle na Kladně a zároveň tvořil  choreografie pro řadu divadel jak v Čechách tak na Slovensku.

Byl také zaměstnancem Hudební a artistické ústředny, která připravovovala profesionální artisty pro cirkusy a varieté, kde působil jako poradce, trenér a kontrolor. Mimo to vystupoval ve Varieté Praga a s různými varietními programy jezdil po celé republice.

Krátce byl externím tanečním pedagogem a choreografem u Uměleckého souboru ministerstva vnitra.  Na přelomu 50. a 60. let, kdy jej postihl zákaz činnosti, vystupoval v estrádních programech s orchestry Karla Vlacha nebo Gustava Broma. Koncem 60. let působil se svou skupinou v Rumunsku a ve Vídni.

Spolupracoval rovněž s československým filmem i Československou televizí. 1979 byl choreografem a pedagogem pro step a jazz dance v polské televizi. Podílel se na přípravě programů berlínského zábavního pořadu Ein Kessel Buntes a vytvářel také choreografie pro módní přehlídky doma i v zahraničí.

Spolupracoval s kluby společenského tance v Bratislavě, zasedal v porotách tanečních soutěží, přednášel, pravidelně psal odborné články a kritiky. Přispěl i do Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby I.

20 let vedl kursy jazz dance, stepu a dětské akrobatiky v Klicperově divadle v Praze-Kobylisích. Mezi jeho žáky z řad populárních osobností patří Jiří Korn, Helena Vondráčková, Kamelie, Václav Neckář nebo Josef Laufer.

Pedagogickou dráhu ze zdravotních důvodů ukončil v roce 1988.

Vypracoval také choreografické koncepce filmů Ledoví muži, 1960;  Osení, 1960;  Smrt na Cukrovém ostrově, 1961;  Na veliké řece, 1977;  Volání rodu, 1977;  Skandál v Gri-Gri baru, 1978;  Co je doma to se počítá, pánové…, 1980 a Příhody pana Příhody, 1982.

Rovněž hrál v několika filmech drobné role, např. muž z Měsíce (Muž z prvního století, 1961), vrátný divadla (Zpívající film, 1972), starý choreograf (Revue na zakázku, 1982), pierot (Kouzelná dobrodružství, 1982) a herec (Straka v hrsti, 1983).

Na sklonku života si zahrál v televizním seriálu Největší z Pierotů (1990).

 

Křištálová kouleVěštecká koule

Roku 1995 bude vydána kniha Život s tancem (1995) autorek Evženie Tomkové-Towenové a Olgy Struskové, sestavená ze vzpomínek Franka Towena a osobních vyznání jeho žáků.

Zdroj: www.ceskyhudebnislovnik.cz
www.fdb.cz
www.tapdance.cz
www.libri.cz
www.zig-zag.cz

Témata: tanec, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt