Vychází Společenstvo prstenu, první díl epické trilogie Pán prstenů

Vychází Společenstvo prstenu, první díl epické trilogie Pán prstenů zdroj: Wikipedia.org

29. 7. 2012, 19:35 | Michal Ozogán

stalo se 29. července 1954 50. léta

Londýn – Na pulty knihkupectví dnes dorazila první kniha plánované trilogie Pán prstenů od J.R.R. Tolkiena.

Ačkoliv se jedná o volné pokračování jeho knihy Hobit aneb cesta tam a zase zpátky, můžeme očekávat úplně jiný styl vyprávění. Pohádka se změní na krutý souboj dobra se zlem.

Opět se setkáváme s houževnatými hobity. Hlavním hrdinou tentokrát není Bilbo, ale jeho synovec Frodo Pytlík. Ten zdělil kouzelný prsten a nyní se musí pokusit zachránit Středozem před zlým černokněžníkem Sauronem.

A cesta to bude opravdu dlouhá. Celá trilogie začíná Společenstvem prstenu, pokračuje dílem Dvě věže a nakonec nás čeká Návrat král, kde se odehraje závěrečný souboj dobra se zlem.

Původně měl celý příběh vyjít jako jedna kniha, ale v současné poválečné době není dostatek papíru a tak se autor s nakladatelem dohodl na této změně. Zbylé dvě knihy mají vyjít již příští rok.

Tolkien, profesor na Oxfordské univerzitě, slibuje nejen napínavý příběh, ale i propracovaný svět s vlastní mytologii, historii, písmem a dokonce i řečí. Při jejich tvorbě využil především svých rozsáhlých znalostí anglosaštiny a staré severštiny. Málokteré dílo se mu může svou propracovaností rovnat.

Je ovšem otázkou jestli si tak složitá kniha najde své čtenáře. Ano, Hobit měl velký úspěch, ale nyní přichází dílo diametrálně rozdílné – stylem i rozsahem. Neponořit se do tak živého a propracovaného světa by ovšem byla škoda.

Křištálová kouleVěštecká koule

Pán prstenů si brzy získá velkou přízeň, především mezi studenty a bude patřit mezi nejčtenější romány 20. století. Rovněž získá hned několik významných ocenění.

Ačkoliv sám Tolkien tvrdil, že jeho kniha je nezfilmovatelná, obrovské pozornosti se Pán prstenů dočká poté, co se tohoto úkolu ujme Peter Jackson. V roce 2001 jde do kin Společenstvo prstenu a opět se jedná o trhák nebývalých rozměrů.

Zdroj: CT24.cz, Wikipedia.org

Témata: knihy, Pán prstenů, vydání

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Frodo byl Bilbův

    Hnidopich, 14. 8. 2012 20:33

    Reagovat

    Frodo byl Bilbův synovec

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt