Vysvědčení: Hodnocení vyjádřené přesnými čísly

Vysvědčení: Hodnocení vyjádřené přesnými čísly zdroj: Milansykora.net

29. 6. 2012, 7:54 | Jiřina Nováková

stalo se 29. června 1984 80. léta

Už je to tady. Konec školního roku a s ním vysvědčení. Je to vlastně první řádně orazítkovaný dokument, který dítě dostává do vlastních rukou a za nějž osobně nese zodpovědnost.

Když obsahuje pěkné známky, je to skvělé. Pokud průměrné, nějak to projde. Nepříjemné ovšem je, když vysvědčení se blíží hodnotám s průměrem vyšším, než je třeba tři celé sedm. Ale pozor, vždyť se na tomto reálném výsledku kromě pedagogů vlastně podepisují rodiče.

Ti, co právě dneska už třeba rozvezli pečivo, abychom si na něm mohli pochutnat k snídani, kdo teď stojí u strojů, dobývají z hlubin země teplo, plní svou denní dávku kilometrů naběhaných za pultem nebo sedí za kancelářským stolem. Splnili také oni, ve vztahu ke svým ratolestem, v uplynulém školním roce všechno na jedničku?

Známky jsou jedna věc. Jiná pak je, aby třeba z tělocviku dětem nezůstalo pro život jenom šplhání a donášení, z matematiky jen vypočítavost, některé živočišné návyky z přírodopisu se nemísily do mateřského jazyka. Ale to je jen trocha ironie a odlehčení.

K povinnostem přistupuje každý jinak a o tom také vysvědčení z části vypovídá. Školní povinnosti nyní dočasně končí a začínají skvělé prázdniny. Může snad být silnější motivace?

Rudé právo, 29. června 1984,  str. 2

Zdroj: Rudé Právo – Archiv.ucl.cas.cz

Témata: škola, vysvědčení

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 19. 9. 2019, včera měl(a) svátek Kryštof

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt