Zemřel král českého dabingu Miroslav Moravec

Zemřel král českého dabingu Miroslav Moravec zdroj: Blesk.cz

29. 3. 2011, 9:37 | Petr Šrajer

stalo se 29. března 2009 21. století

Praha – Český Fantomas podlehl nádorovému onemocnění, kvůli kterému nastoupil v lednu na pneumologickou kliniku FN Motol. Za svůj, 70 let trvající život, toho ale stihl víc než dost.

Už při studování pražské DAMU (v roce 1962) dostal nějaké nabídky na hraní v divadle, ale po dostudování se do hraní v divadlech vrhnul na 100%. Účinkoval ve spoustě divadel, ale hlavní zlom přišel až roku 1996, kdy se dostal na prkna velmi populárního pražského Divadla na Vinohradech. Zde hrál až do roku 2004.

Přestože jeho největší vášní bylo divadlo, dostal i spoustu filmových rolí. Tu první už v roce 1956, kdy si zahrál ve filmu Hra o život (v tomto filmu hrály i hvězdy jako Karel Höger, Vlasta Chramostová…). Dále ztvárnil role i ve filmech Zítra vstanu a opařím se čajem, Princ a Večernice a také ve filmu Kdyby tisíc klarinetů. Také jsme ho mohli vidět v kultovních seriálech Nemocnice na kraji města, Návštěvníci nebo Arabela. Jeho poslední herecká role byla ve filmu Václav z roku 2007, který si vysloužil dva České lvy.

Miroslav Moravec ve filmech ale nejen hrál, on je (díky svému charismatickému hlasu) také daboval. Svůj hlas propůjčil zmiňovánému Fantomasovi, Inspektoru Kojakovi, komisaři Moulenovi nebo také Jean-Paul Belmondovi. Za svůj přínos v kategorii dabingu získal v roce 2002 Cenu Františka Filipovského za celoživotní dílo v dabingu.

S dabingem je spojené také namlouvání knih, kterých má za sebou Miroslav Moravec opravdu hodně a patří mezi ně “Tři mušketýři” od Alexandra Dumase (1978,1979, 1995), “Maigretova dýmka” od George Simeona (2002, 2010) a mimo jiné také soubor dvou detektivních povídek “Klasická detektivka” (2007)

Miroslav Moravec se ale objevil také na poli hudebním. Zpěvák Xaver Baumaxa si ho přizval k natočení jedné písně na album “RETROFUTRO”, které vydal v roce 2007. Nakonec si ho pozval i na koncert, kde doplnil už tak zvláštní atmosféru vystoupení tohoto muzikanta.

Jeden z mála druhů umění, o kterém jsem se v souvislosti s Miroslavem Moravcem nezmínil, je spisovatelské umění. Miroslav Moravec totiž v roce 2000 vydal svou knihu “Život je parádní jízda.”

Toto asi nejvíce vystihuje život herce, dabéra, spisovatale Miroslava Moravce, protože jeho život byl plný až po okraj. Celých sedmdesát let.

Bohužel. Poslední dobou už neměl tolik nabídek, jako dřív. Měl totiž velké zdravotní problémy, které už se táhly tři roky. Před třemi roky do něj totiž srazil taxík, poté prodělal šedý zákal, plicní embolii, měl problémy se srdcem, rakovinu plic. Do toho všeho ho vyhodili z bytu, protože neplatil nájem. To nejspíš také přispělo k celkovému zhoršení stavu, který dnes ráno překročil kritickou mez.

Křištálová kouleVěštecká koule

V oblibě budou především filmy, které nadaboval. Nesmrtelný Fantomasův smích bude asi navždy jeho hlavním poznávacím znamením.

Zdroj: Csfd.cz, Tyden.cz

Témata: film, herci a herečky, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 13. 8. 2020, včera měl(a) svátek Klára

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt