Zemřel populární slovenský komik Július Satinský

Zemřel populární slovenský komik Július Satinský zdroj: Ceskatelevize.cz

29. 12. 2011, 19:12 | Sylva Burgertová

stalo se 29. prosince 2002 21. století

Bratislava “Jsem v rukou peruánských bohů. Ti jsou velmi moudří“ takto svým pověstným humorem uklidňoval strachující se kamarády ještě před vánoci. Dnes v neděli však rakovině tlustého střeva podlehnul. Satinský se podrobil mnoha složitým operacím, ani ty mu však nepomohly vyhrát tento boj.

Narodil se 20. srpna 1941 v Bratislavě v Dunajské ulici, za svůj život se mnohokrát stěhoval, zejména v prvním manželství, pokaždé však pouze v rámci této ulice. Nejen k ní, ale k celé Bratislavě měl velmi vřelý vztah. Byl vzdělán, mluvil mnoha cizími jazyky a vystudoval pedagogiku, tomuto povolání se však nikdy nevěnoval. Lákalo jej herectví a vystudoval na Vysoké škole múzických umění dramaturgii, kterou se živil později v Československé televizi.

Nejvíce se proslavil díky vystupování s kolegou Milanem Lasicou, spojoval je společný humor a dlouholeté přátelství. Seznámili se spolu již na škole, kde vystupovali v divadelních představeních. V 70. letech měli na Slovensku zákaz umělecké činnosti a tak se začali naplno věnovat divadlu. Od roku 1982 účinkovali ve Studiu L+S. Jejich skeče byly charakteristické vtipy, písněmi a spoustou improvizace. Spolu s Lasicou se zabýval také psaním knih pro dospělé, jichž napsal desítky.

Známe ho také z filmů, mezi jeho nejznámější role se řadí doktor Albert Horák ve veselohře S tebou mě baví svět, Král Pikola v pohádce Tři veteráni či pilot Štefan v komedii Vesničko má středisková. Děti jej pak znají především ze seriálu Křeček v noční košili, a dospělí jej mají v podvědomí díky Hovorům H, kterých se účastnil.

Jeho první manželkou byla tanečnice souboru Lúčnice, byli spolu 20 let. Poté však tragicky utonula při dovolené v Karibiku, kde je také pohřbena. Její smrt ho velice zasáhla a chtěl se upít k smrti. Paradoxně na protialkoholní klinice potkal svou druhou manželku, kterou si vzal roku 1985, spolu měli také dvě děti Lucii a Jána.

Poslední rozloučení je předběžně naplánováno na 3. ledna 2003, kdy mu všichni obdivovatelé a fanoušci jeho nezapomenutelného humoru mohou přijít říct naposledy sbohem do studia S+L kde po tolik let rozdával radost, dobrou náladu a spoustu smíchu.

Křištálová kouleVěštecká koule

Na pohřeb přijdou tisícovky lidí, In memoriam bude vyznamenán medailí Za zásluhy a slovenská astronomická společnost po něm pojmenuje planetku 15946 Satinský, která byla objevena roku 1998. Posmrtně mu vyjde také kniha Momentálne som mŕtvy, zavolajte neskôr – což je vzkaz, který měl jednu dobu nahraný na svém záznamníku. Při posledním rozloučení pronesl jeho kolega, se kterým pracoval po celých 40 let, Milan Lasica: “bol to taky dobry synek. Pro nás nejsi mrtvý, ale neboj, my ti zavoláme”.

Zdroj: www.csfd.cz

Témata: herci a herečky, Július Satinský, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 13. 8. 2020, včera měl(a) svátek Klára

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt