Zemřel známý ruský dramatik A. P. Čechov

Zemřel známý ruský dramatik A. P. Čechov zdroj: Wikipedia.org

15. 7. 2010, 14:28 | Jana Laňková

stalo se 15. července 1904 ½ 20. stol.

Badenweiler – Dnes dopoledne zemřel po dlouhé nemoci ruský dramatik, prozaik a povídkář Anton Pavlovič Čechov. Stalo se tak po jeho dlouhém boji s plicní tuberkulózou. Své zdraví chtěl Čechov podpořit návštěvou německých lázní Badenweiler, kde nakonec skonal.

Život A.P. Čechova vyplňovala především jeho láska k literatuře. Ta se projevovala již v dobách, kdy navštěvoval gymnázium v Taganrogu i následně během studia medicíny na moskevské univerzitě, které úspěšně dokončil. Když pak působil jako lékař, přispíval do humoristického časopisu, kde se projevoval jeho literární talent a skvělá fantazie.

Ještě 3 roky před smrtí se oženil s herečkou  Olgou Knipperovou. Jelikož byl velmi dobrosrdečným člověkem, nemůžeme se divit, že poskytoval zdarma lékařskou pomoc chudým ruským rolníkům. Jeden z nich ho však nakazil tuberkulózou. Přes svůj zdravotní stav se Čechov vydal na Sibiř a psal o otřesném osudu vězňů v pracovních táborech.

Jeho díla jsou přelomová ve způsobu podání. Čechov si všímá především vnitřních sporů jeho hrdinů, probírá citovou tématiku, a tak vzniklo tzv. lyrické drama. Mezi jeho díla patří Člověk v pouzdře (1898), Pavilon č. 6 (1892) nebo Dáma s psíčkem (1889).

Křištálová kouleVěštecká koule

A. P. Čechov se stal jednou z největších postav ruské i světové literatury. Jeho díla jsou brána jako stavební kámen novodobé moderní literatury začátku minulého století. Oblíbená jsou především pro jejich orientaci na lidské city, které Čechov dokázal velmi barvitě vylíčit.

Zdroj: Wikipedia.org

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 16. 7. 2020, včera měl(a) svátek Jindřich

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt