Zemřel zpěvák a herec Waldemar Matuška

Zemřel zpěvák a herec Waldemar Matuška zdroj: Muzikus.cz

30. 5. 2013, 23:34 | Jiřina Nováková

stalo se 30. května 2009 21. století

Florida – Na Floridě zemřel známý český zpěvák Waldemar Matuška. Příčinou úmrtí šestasedmdesátiletého umělce byl zápal plic a selhání srdce.

Poslední rozloučení s jedním z nejpopulárnějších československých zpěváků 60. až 80. let a později v Česku stále stejně oblíbeným zpěvákem, se podle záměrů rodiny uskuteční v Praze.

Valdemar Matuška se narodil 2. července 1932 v Košicích, dětství prožil v Praze. Jeho matka Mia Malinová byla zpěvačkou Vídeňských operetních divadel a tak měl Valdemar k hudbě hodně blízko. 

Už jako učeň sklářské školy vystupoval s hudebními kapelami – zpíval a hrál na různé hudební nástroje, na  kontrabas, banjo a kytaru.  Stal se zpěvákem a hercem divadla Semafor, kde byl brzy jednou z hlavních hvězd. Dvakrát vyhrál Zlatého slavíka, několikrát získal post druhého místa.

Jeho popularita rostla. Začal se objevovat ve filmech jako herec oblíbených seriálů. Nazpíval mnoho úspěšných duetů s Evou Pilarovou,  zpíval s Helenou Vondráčkovou, Martou Kubišovou, Jitkou Zelenkovou i Karlem Gottem.

V soukromém životě Waldemara Matušky se vystřídalo několik partnerek. Jeho první manželkou byla Jiřina Šťástková, se kterou se mu narodila dvojčata. Kvůli pochybení lékaře při očkování obě holčičky zemřely. Jeho druhé manželství také nedopadlo dobře. Další velkou láskou byla herečka Jitka Zelenohorská . Po pětiletém vztahu za bouřlivých okolností odchází ke své životní partnerce a zpěvačce, Olze Blechové.

Pravidelně koncertoval v zahraničí a tak se stalo, že zůstal i se ženou v USA, a zabydlel se na Floridě. Následkem toho komunistické úřady zakázaly hrát jeho skladby, byl mu odebrán titul zasloužilý umělec.

Na Floridě zůstal i po roce 1989, kdy v Československu padla komunistická vláda a nastala renesance jeho zpívaných skladeb. Česko stále  navštěvoval a občas ještě i vystupoval. O jeho oblibě svědčí i fakt, že vznikla  skupina Waldemar Matuška Revival Band.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: úmrtí, Valdemar Matuška, zpěvák

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Ponekud se divim uvedenemu

    Rainer Elleder, 2. 6. 2017 10:22

    Reagovat

    Ponekud se divim uvedenemu zivotopisu Waldemara Matusky. Muj starsi bratr, pianista s Waldou chodil v Karlovych Varech na gymnasium. Vystupoval jako amater zpevak a basista m.j. na tanecnich cajich v Puppu. Znal jsem ho tedy osobne a sledoval jsem radostne jeho karieru v Praze.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt