Zemřela herečka a šansoniérka Ljuba Hermanová

Zemřela herečka a šansoniérka Ljuba Hermanová zdroj: Popron.cz

21. 5. 2011, 11:46 | Jiřina Nováková

stalo se 21. května 1996 90. léta

Praha – Dnes ve věku 83 let zemřela první dáma českého šansonu, operetní a muzikálová zpěvačka a herečka Ljuba Hermanová.

Profesní život Ljuby Hermanové

Ljuba Hermanová začínala jako operetní subreta v Bratislavě, ale zpívala také v Praze, v Brně, v Paříži a ve Vídni. Již ve třicátých letech minulého století byla známá a velmi populární. Stala se jednou z dominantních pěveckých hvězd Osvobozeného divadla. Jako jediná žena si zahrála a zpívala v předscéně s Jiří Voskovcem a Janem Werichem. Byla ovšem dost nestálá a přelétavá. V žádném angažmá nikdy nevydržela dlouho.

Zákaz činnosti

Vzhledem k tomu, že byla poloviční židovka, nesměla z rasových důvodů po dobu šesti let v období Protektorátu vůbec veřejně vystupovat.

Dva roky po válce začala hrát v Karlínském hudebním divadle, kde tehdy působil i Oldřich Nový, Jan Werich a Vlasta Burian. Asi po deseti letech opět z divadla odchází a začíná vystupovat po celé republice s estrádním hudebním programem společně s tehdy populárním zpěvákem Rudolfem Cortésem

Podnětnou činnost uvítala v Redutě a v poetické kavárně Viola, později i v Divadle na zábradlí. Tehdejší dramaturg Václav Havel společně s Milošem Macourkem napsali její první recitál s názvem Nejlepší rocky paní Hermanové.

V té době se začíná programově věnovat šansonu. Další veleúspěšný recitál v Divadle na zábradlí pro paní Ljubu napsal Jaroslav Dietl s názvem Kdo jste, Ljubo Hermanová ? Současně také začíná vystupovat i v kabaretu Večerní Brno.

Pak následovalo zahraniční angažmá ve Spolkové republice Německo a v pařížské Olympii.

Ljuba Hermanová je považována za zakladatelku moderního českého šansonu, která motivovala pozdější tvorbu dalších vynikajících českých šansoniérek.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: divadlo, herci a herečky, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Kolik ze jí to

  Mirek, 19. 8. 2012 23:15

  Reagovat

  Kolik ze jí to bylo? 83 nebo 183? Pri její povestné vitalite bych se tomu druhému císlu nedivil. Clánek byl psán ocividne r. 1996 a vzpomíná se v nem na úspech Hermanové ve 30. letech predchozího století.

  • Mirku,taky se dočkáte....

   Jana, 29. 12. 2015 17:26

   Reagovat

   Mirku,taky se dočkáte….

Čtvrtek 13. 8. 2020, včera měl(a) svátek Klára

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt