Živé fotografie poprvé z Prahy

Živé fotografie poprvé z Prahy zdroj: Ceskyfilm.web2u.cz

19. 6. 2012, 21:58 | Michala Ondrušková

stalo se 19. června 1898 19. stol.

Praha – České země měly možnost spatřit kouzlo živých obrázků poprvé již před dvěma lety v Praze a Karlových Varech.

Dokonce se minulého roku u nás i filmovalo, obrázky byly však určeny pro americké diváky. Dnes ale mohli Pražané konečně spatřit pohyblivé fotografie přímo z Prahy. Někteří mohli ke svému údivu na promítací ploše poznat sami sebe!

Při Výstavě architektury a inženýrství byl otevřen i dřevěný pavilon pro 180 diváků, nazvaný Český kinematograf. Provozuje jej amatérský fotograf Jan Kříženecký, který spolu se svým přítelem Pokorným zakoupil z Francie přístroj bratří Lumiérových. Tento aparát je schopen nejen obrazy promítat, ale také je zachycovat a kopírovat.

Návštěvníci výstavy tak mohou shlédnout nejen snímky získané z Francie, ale také ty pořízené v ulicích Prahy či přímo na výstavišti ve Stromovce. Vidět tu tak můžeme aktuály zachycující Svatojánskou pouť v Českoslovanské vesnici, či polední výstřel z děla na Baště sv. Tomáše. Kříženecký dokonce několik snímků inscenoval ve spolupráci s oblíbeným hercem pražských kabaretů Josefem Švábem-Malostranským. Tyto obrazy byly zachyceny přímo na výstavišti.

Výstavní párkař a lepič plakátů i Dostaveníčko ve mlýnici jsou krátkými komediálními výstupy, v nichž roli hlavní sehrál pan Šváb-Malostranský, role vedlejší pak při závěrečné rvačce mnoho dalších účastníků výstavy. Smích a pláč je sólovým výstupem Švába-Malostranského, zblízka zachycující lidské emoce.

Kříženecký a jeho společníci mají v plánu pořídit mnoho dalších obrázků z výstavy a života v Praze i jinde. Proto návštěvníci, kteří již dnes shlédli tuto báječnou atrakci, se jistě nemusí bát, že při další návštěvě neuvidí něco nového. Jak je již výše psáno a sám Kříženecký inzeruje, je úplně možno, že spatří sami sebe. Učinit tak mohou každý den odpoledne, a o nedělích a svátcích již od 10 hodin.

Představení se koná každou půlhodinu, a pavilon najdete naproti umělecké krčmy U Nesmysla.

Křištálová kouleVěštecká koule

Český kinematograf zaznamená ohromný úspěch a skutečně bude natočeno ještě několik filmů, jak hraných, tak dokumentujících tehdejší život. Kříženecký a Šváb se stanou průkopníky českého filmu, a ve svém snažení budou ještě několik let pokračovat. České země se staly teprve šestou zemí na světě, kde byl natočen film, přesto nebude život Jana Kříženeckého nijak růžový a kvůli filmu upadne do dluhů. Ocenění Průkopník české kinematografie se mu dostane až in memoriam.

Zdroj: Wikipedia.org, CSFD.cz

Témata: film, kinematograf, výstava

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 3. 4. 2020, včera měl(a) svátek Erika

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt